V létě potřebují mazlíčci chránit před vysokými teplotami

Teplé počasí je v plném proudu a kromě letních radovánek a užívání si dovolené hrozí nebezpečí v podobě veder. Všude máme návody, jak o sebe pečovat. Většinou se jedná o pravidelný pitný režim v podobě hydratace a používání ochranných opalovacích krémů k ochraně pokožky. Teď si ale představte, jak se mají chránit domácí mazlíčci. Sami si určitě nepomůžou v určitých situacích, proto je potřeba, abychom svou péči směřovali k jejich úlevě a pomoci.

Kdo je vystaven nebezpečí? Jsou to hlavně ti nejmenší (například štěňata) a jejich protějšci v seniorském věku, dále zvířata s onemocněním srdce, plic a ledvin. Dalšími jsou obézní jedinci, březí samice a zvířata po lékařském zákroku.

Mohlo by vás zajímat:  Psí plemena jsou různá. Přinášíme seznam těch nejlepších pro výcvik, která poslechnou na slovo

Jaká jsou možná zdravotní rizika?

V teplotách kolem 30 °C hrozí zvířatům dokonce úpal a některá zvířata to nesou hůře, třeba psi. Kočky jsou na tom o něco lépe. Jaké jsou příznaky úpalu?

  • Rychlé dýchání a lapání po dechu,
  • zrychlený srdeční tep,
  • apatie,
  • průjem a zvracení.

Mohou se vyskytnout ještě epileptické příznaky, potíže s rovnováhou či ztráta vědomí. V případě některých příznaků neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Proto když se vydáte se svým mazlíčkem do přírody, nezapomeňte na láhev vody i pro něj. Jestliže je zvíře dehydrované, hrozí poškození jater, ledvin a močového měchýře.

Mohlo by vás zajímat:  Na hraně rizika: 10 nebezpečných profesí a pravidla těch, kteří je vykonávají
Zdroj obrázku: Freepik

Ne vždy choďte na procházku, v největších tropech využívejte stínu a větrejte

Procházky se psem absolvujte ráno a večer. Co se týče odpoledních, pak pouze jen krátkou dobu. Opravdu není potřeba zbytečně vystavovat zvíře horku. A už v žádném případě s ním neprovádějte náročné fyzické aktivity. A jak mu pomoci, když už zvíře musí být venku? Především by mělo mít přístup ke stínu a rozhodně využívat travnaté plochy, kde nehrozí popálení tlapek, jak je tomu u betonu. Uvnitř bytu či domu je potřeba umožnit mu vstup do místnosti, kde jsou kachličky, aby se mohl mazlíček zchladit.

Mohlo by vás zajímat:  Strach lze mít z čehokoli. Některé fobie zní tak bizarně, že budí smích

Pozor na zrádné cestování

Základním pravidlem je nenechat v žádném případě psa v rozpáleném autě v horkých dnech! Je důležité dodržovat pár základních pravidel. Zhruba každé 2–3 hodiny si udělejte kratší přestávku, která poslouží k vyvenčení a hlavně k pobytu ve stínu. Dopřejte mu přísun tekutin. Dobrým nápadem je s sebou vozit mokrý ručník nebo jej namočit, což skvěle ochladí mazlíčka. Dejte si pozor na otevřená okna, hrozí zánět uší, proto je vhodnější zainvestovat do různých clon nebo tmavých fólií na zadní okna vozu.

Zdroj: https://www.aspca.org/pet-care/general-pet-care/hot-weather-safety-tips