Hlídání rychlosti a otáček ve snaze ušetřit palivo zvyšuje riziko kolize

Vysoké ceny pohonných hmot jsou důvodem k tomu, aby každý z nás usiloval o co největší úsporu při řízení. Je ale důležité si uvědomit, že existuje určitá hranice, kterou nelze překročit. Kromě snahy o ekonomickou jízdu je třeba klást důraz také na plynulost provozu a především na bezpečnost. Právě v této oblasti může nastat problém při extrémně úsporném stylu jízdy. Lidé, kteří jsou známí svou přehnanou touhou po úspoře, se často dopouštějí neuvážených a nesmyslných úkonů za volantem.

Mohlo by vás zajímat:  Stěrače mohou poškodit sklo u auta. Pravidelná údržba se vyplatí

Rychlost jízdy a její vliv na úspornou jízdu

Rychlost jízdy má významný vliv na spotřebu paliva, jak z hlediska otáček motoru, tak odporu vzduchu. Ale ti, kdo se příliš úzkostlivě snaží udržet nízkou spotřebu, často doslova hypnotizují rychloměr. Jejich jedinou starostí je dosažená rychlost a to může vést ke ztrátě vnímání okolního dění. Důsledkem je zpomalená reakce a možné zavinění nehody. I když tito jedinci mohou ušetřit pár decilitrů paliva, mohou si také přivodit značné finanční ztráty.

Mohlo by vás zajímat:  Auta pro seniory jsou uzpůsobena pro snazší pohyb a větší bezpečnost
Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečí při přehnaném sledování otáčkoměru

Podobný problém nastává při neustálém sledování otáčkoměru při rozjezdech. Šetřílci pečlivě monitorují otáčky motoru a snaží se přesně načasovat přeřazení na vyšší rychlostní stupeň. Jejich pozornost je tak zcela pohlcena měřičem otáček a mohou přehlédnout neočekávanou situaci na silnici, jako například rychlý příjezd jiného vozidla. V důsledku toho je jejich schopnost rychle a adekvátně reagovat snížena, což může ohrozit bezpečnost jak jich samotných, tak i ostatních účastníků silničního provozu.

Adaptivní tempomat

Adaptivní tempomat je oblíbeným asistentem, který automaticky udržuje bezpečnou vzdálenost od vozidla před sebou. Ti, kteří si na něj zvyknou, by ho neměli vypínat při úsporné jízdě. Při vypnutí adaptivního tempomatu lze sice dosáhnout určité úspory paliva, protože člověk dokáže lépe předvídat než počítač. Pokud však zapomenou jej vypnout, může to mít fatální následky. Je důležité najít správnou rovnováhu mezi úsporou paliva a prevencí nehod na silnicích.

Zdroj: https://www.helpinginjuredpeople.com/legal-blog/florida-law-enforcement-effort-reduce-speeding/