Domácí svíčky neublíží zdraví a vonět mohou pokaždé jinak

Kdo by nemiloval domov provoněný svíčkami. Svíčky dokážou zpříjemnit naše bydlení a opojné vůně zvednout náladu. Běžné svíčky z obchodu však vylučují do ovzduší karcinogenní látky, které není radno dýchat každý den. Navíc jsou poměrně drahé. Co si nevyrobit domácí? Jsou zdraví neškodné a po přidání esenciálních olejů osvěží mysl i smysly.

Co budeme potřebovat

Jako první, co většinu z nás napadne, je vosk, protože jinak by to asi úplně nehořelo. Vosk se kupuje nejčastěji sójový. Jedná se o zcela přírodní a netoxický produkt. Alternativou k sójovému vosku je vosk řepkový a včelí. Včelí vosk je vcelku vzácná substance, pracně vytvořená včelami, a navíc opravdu rychle hoří. Často se míchá s jinými vosky. Výhoda řepkového spočívá v tom, že pomalu ubývá.

Mohlo by vás zajímat:  Léčivé účinky jeřabin jsou známé od starověku. Připravte si jedinečnou tinkturu, posílí nejen imunitu

Dále potřebujeme knot. Ke svíčce o velikosti 50 ml kupujeme cca půlcentimetrový bavlněný knot, pro větší svíčky okolo 150 ml není od věci koupit knot o něco větší, kolem 0,6 cm. Knoty kupujeme vždy nejlépe s plíškem. Plíšek je placička, na kterou se knot přichytí a položí se na dno kelímku. Pro třícentimetrové čajovky se používá knot 0,3 cm široký.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozměry jsou pouze orientační, pravděpodobně vše bude bezproblémově hořet i s menšími odchylkami v milimetrech. Nakonec zbývá přimíchat oblíbenou esenci či éterický olej.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet přidaný do pračky pomůže vyčistit prádlo od chlupů a vlasů

Návod

Suroviny máme, je tedy čas konat. Vosk rozpustíme v horké vodní lázni. Je třeba mít na paměti, že vosk se rozpouští při relativně nízkých teplotách a voda by měla být spíše teplá. Do kalíšku umístíme plíšek s knotem co nejvíc doprostřed a knot necháme přesahovat výšku nádoby. Nalijeme vosk, lze i po částech. Na závěr můžeme dozdobit čímkoli, co máme zrovna po ruce – plátky růží, třpytkami apod.

Necháme tuhnout 24 hodin. Ustřihneme knot na požadovanou velikost a můžeme si užívat vlastnoručně vyrobenou domácí svíčku.

Zdroj: https://www.thehealthymaven.com/homemade-aromatherapy-candles/