Chilské město Iquique pohltí drak. Prozatím je z něj vyhledávaná písečná atrakce

Více jak 200 000 obyvatel města Iquique na severu Chile mají vážný problém. Obří písečná duna na hranici města, vysoká několik set metrů a dlouhá čtyři kilometry, se pomalu přesouvá a brzy zasype celé město. Písečné duna se přezdívá „Drak“ a odděluje město od nejsušší pouště světa Atacamy. Vše nasvědčuje tomu, že dříve nebo později budou obyvatelé města muset uprchnout.

Písečné duny a pouště v Chile

Podnebí je na severu Chile velmi suché a prší zde velmi málo. Hned za hranicí města se nachází poušť Atacama, odkud vanou východní větry a unášejí s sebou písek z pouště. To způsobuje vznik velkých písečných dun, které na severu Chile nejsou neobvyklé. Poušť Atacama je považována za nejsušší místo na zemi a v celé oblasti může za rok spadnout pouze 1 mm srážek. Dle měření a pozorování existuje ve středu pouště místo, na kterém mezi lety 1570 až 1971 vůbec nepršelo.

Mohlo by vás zajímat:  Japonský rituál koupele očistí mysl od všeho zlého. Staletá tradice je cizincům zapovězená

Obrovské množství písku se pohybuje

Nepřetržité větry vanoucí z pouště směrem k oceánu unášejí písek a postupně přesunují ohromné hromady písku. Jelikož je písek sypký materiál, přesun probíhá rychle, než by kdokoli předpokládal. Písečná duna Drak kvůli tomu pomalu putuje k oceánu a pohřbívá vše, co jí přijde do cesty.

Největší písečná duna světa

V roce 2005 byla duna Drak uznána jako přírodní památka a od té doby je chráněna. Jedná se totiž o největší písečnou dunu světa. Díky tomu se stala významnou turistickou atrakcí a turisté si zde mohou užít aktivity jako sandboarding, paragliding nebo jízdu v náročném terénu v autě a na motorce.

Mohlo by vás zajímat:  Chystáte se na kolo? Poradíme, jak se na cyklo výlet připravit

Jízda po písku na prkně je velmi vyhledávanou atrakcí a na světě není mnoho míst, kde byste si tento sport mohli zkusit. Dle všeho je to o mnoho větší zábava než jízda na sněhu. Paraglidingu zase nahrávají nepřetržité východní větry, které lidi na padáku dokážou skvěle unášet. Pro fanoušky motorů je jízda ve velmi těžkém terénu ve stylu Rallye Dakar výzvou. Některé etapy předchozích ročníků Rallye Dakar se v této oblasti skutečně konaly.

Zdroj: https://geekweek.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/news-nowa-plywajaca-zabawka-dla-miliarderow-na-pokladzie-tego-jac,nId,5810988