Zima opakovaně ukazuje, že jsou vozy SUV nepraktické. Ve městech i na horách je řidiči proklínají

Pohled na silnice i do portfolia automobilek prozrazuje, že jsou vozy SUV nesmírně oblíbené. Jak ty menší, označované jako crossovery, tak ty větší z plnohodnotné auto kategorie sport utility vehicle. Mnozí po takovém autě bez rozmyslu sáhnou a až později s první zimou zjistí, jak je takové auto vlastně nepraktické. Proč ho proklínat?

Výhled z vozu

Vysoký posez, pohodlnější nastupování, to jsou jasné benefity této karosářské verze. Negativa jsou tu ale také. Především horší výhled. I když máme sedadlo dokonale nastaveno, málokdy vidíme těsně před auto nebo za auto. Když potom potřebujeme manévrovat, třeba na zasněženém úseku, v ulici u zasněženého obrubníku nebo na parkovišti, je to velmi obtížné.

Mohlo by vás zajímat:  Zloději moderních aut dokážou aktivovat klíče na dálku. Zabránit tomu může alobal

Očištění auta

Očistit malé auto do města není žádný problém. Stačí škrabka, obyčejný smetáček a vůz je za pár minut bez námrazy a sněhu. Ale velké SUV, to není tak jednoduché zbavit zimní nadílky. Dosáhnout až do středu čelního skla je někdy velké umění. A očistit sníh ze střechy, to se bez klasického koštěte nepodaří. Každý se proto raději modlí, aby nebyl mráz a ráno nesněžilo.

Zdroj obrázku: Freepik

Chování v terénu

Vozy SUV vypadají na první pohled robustně, všestranně, což budí dojem, že si poradí i s terénem. A to je velmi mylný předpoklad. I když mají pohon 4×4, rozhodně to nejsou vozy primárně určené do terénu, natož aby se jednalo o offroady. Jejich maximum může být často zasněžená silnice, ale cokoliv náročnějšího už je nad jejich síly. A když takový vůz zapadne, má jeho řidič problém.

Mohlo by vás zajímat:  Při setkání s autoškolou na silnici je namístě ohleduplnost, ale ne přehnaná

Šíře na silnici

Kdo jel někdy na horské, zasněžené, prohrnuté silnici, ten moc dobře ví, jak úzké zde dané komunikace jsou. Potkají-li se běžná auta, dokážou se vyhnout. Dvě SUV už ale mají vzhledem ke své šíři značný problém. A tak nezbývá než výrazně zpomalit a snažit se najet úplně k okraji. A doufat, že ten se s vozem neutrhne.

Zdroj: https://www.thehealthyjournal.com/faq/is-it-better-to-drive-a-car-or-suv-in-the-snow