Vlastnosti, které musí mít každý správný lídr skupiny

Lídr skupiny nemusí nutně znamenat jen být supervizorem nebo šéfem. Vůdce je člověk, který má velký vliv na ostatní jedince i na rozhodnutí, která dělají. Jeho práce je velmi důležitá a složitá. Proto v ní mnoho lidí na vedoucích pozicích plave a přesně neví, co se od nich očekává. Jaké vlastnosti jsou pro ně důležité a neměli by jim chybět? Na to se dnes podíváme.

Odstraňování i vnímání problémů

Problémy budou hlavní náplní vaší práce. Vždy musíte najít nejlepší způsob, jak ze světa udělat lepší místo. Abyste to dokázali, musíte pečlivě sledovat okolí a poslouchat lidi kolem vás. Zjistěte, jaké jsou jejich potřeby, mezery, názory nebo konflikty. Řešení, se kterým přijdete, nemusí být vždy kreativní. Někdy bude stačit udělat tu nejjednodušší věc pod sluncem.

 

S tím souvisí i fakt, že byste se měli na problémy dívat v širším smyslu. To většina řadových zaměstnanců nedokáže. Někdy i drobné problémy mohou být součástí většího a mnohem hlubšího problému, který jste vůbec neočekávali. Najděte jeho zdroj a eliminujte jej. Pravděpodobně nebudete schopni to udělat sami, a proto zapojte celou skupinu. Vaši podřízení budou rádi a na vás nebude ležet veškeré rozhodování.

Přeberte zodpovědnost

Myslete na to, že vedoucí pracovník vždy nese zodpovědnost za práci svých podřízených. Konečné rozhodnutí i odpovědnost bude vždy na vás. Zdá se to jako velký tlak na jednu osobu, ale majitelé společností tyto jedince vybírají pečlivě, protože to musí zvládnout. Osud lodi je vždy v rukou kapitána a musíte s tím počítat dřív, než přejdete do vedoucí pozice v týmu.

Sdílejte své nápady

Sice jsme lídrem, ale nejste v tom sami. Zejména v případě velkých problémů bude nejlepší, když sdělíte své nápady týmu a necháte je o tom diskutovat. Konečné rozhodnutí je stále na vás, ale budou mít pocit, že se zapojili do procesu řešení. Inspirujte, motivujte a buďte jejich průvodcem v práci. Uvidíte, že pro vás budou pracovat rádi a budou si vás díky tomu vážit.