Tání ledovců představuje stále větší hrozbu. Velká Británie se obává nejhoršího

V Grónsku tají ledovce rychlostí blesku, a tak není divu, že experti bijí na poplach. Pro Velkou Británii to znamená, že se bude mít na pozoru a sledovat, jestli neohrozí celou zemi. Podle odborníků by mohla vzniknout vysoká vlna tsunami, která by mohla zasáhnout velkou část země.

Neohroženější jsou západní oblasti Británie

Profesor z univerzity College v Londýne věří, že tání ledovců by se nemělo brát na lehkou váhu. Může to mít katastrofální důsledky nejen pro Británii, ale také pro celý svět. V Grónsku mohou přijít zemětřesení, která ohrozí Velkou Británii. Ta na takový scénář musí být připravená a počítat s nejhorším. Západní část bude patřit mezi nejohroženější.

Mohlo by vás zajímat:  Klíšťata nedají pokoj ani v zimě. Nynější teploty jsou pro jejich výskyt ideální

Potenciální hrozbu není vhodné brát na lehkou váhu. Ledovce sice tají všude po celém světě, ale na mnoha místech mohou vzniknout problémy, se kterým bude nutné bojovat. Vědci tak odkazují například na sesuv půdy, ke kterému došlo v norském kontinentálním šelfu Storegga v Norském moři. Tenkrát se zhroutilo 3 000 kubických kilometrů a následky pocítila hlavně dnešní východní Anglie a celé Skotsko.

Tání ledovců se musí zpomalit, nebo nejlépe úplně zastavit

Profesorka McGuireová je toho názoru, že takové katastrofě se zabrání jedině tehdy, pokud se zastaví tání ledovců, nebo se dosáhne alespoň jeho zpomalení. V Grónsku se jedná o častý problém vlivem změny klimatu, která probíhá zejména v posledních letech. Tání bohužel není možné nijak zastavit. Jen samotní lidé mohou ovlivnit tuto změnu, vědci si ale myslí, že je pozdě.

Mohlo by vás zajímat:  Jak co nejrychleji usnout? Poradíme jednoduché triky

Je potřeba porozumět procesům změn, aby se daly předpovědět zkázy, jako jsou povodně nebo další nebezpečné jevy přírody. Podle vědců může tání ledovců způsobit zničení zemské kůry a to může vést ke vzniku silných zemětřesení. V současnosti se dělají měření, která ukazují, že zemská kůra začíná stoupat, zejména kolem severního Atlantického oceánu.

Zdroj: https://www.iberdrola.com/sustainability/melting-glaciers-causes-effects-solutions, https://news.sky.com/story/climate-change-melting-of-antarcticas-doomsday-glacier-threatens-uk-sea-levels-scientists-warn-12495409