Stoupnout si na váhu nemusí skončit dobře. Kvůli chybám během vážení dostaneme zkreslenou hodnotu

Stoupnete na váhu a už vás jímá hrůza z toho, jaké číslo vyběhne na displeji? Jak je to možné, že při vážení ručička zase stoupla o jeden kilogram směrem nahoru, když včera ukázala nižší číslo? Vážit se každý den není nejlepší nápad, ale obdobně není řešením se nevážit nikdy. A jak se vůbec správně vážit, aby byl údaj relevantní a dalo se s ním dále pracovat?

Pravidelná kontrola hmotnosti

Je jasné, že lidé držící dietu se váží často, někteří dokonce několikrát denně. Takové chování je přehnané, podle vědců nadto vede k úzkostem, depresím a nižšímu sebevědomí. Vážení po každém jídle poukazuje na psychické obtíže, především na poruchu příjmu potravy. Na druhou stranu vyhýbat se váze také neprospívá, protože může dojít k obrovskému nárůstu hmotnosti během poměrně krátké doby, což vede k mnoha zdravotním obtížím.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoký počet kalorií u pistácií nevadí. V malém množství tělu jen prospějí
Zdroj obrázku: Freepik

Jednou týdně ve stejný den

A jak časté vážení je optimální? U lidí na dietě se doporučuje vážit jednou týdně vždy ve stejný den a ideálně v přibližně stejnou dobu. Takto pravidelné vážení přinese ucelenější představu o fungování diety, při které by se nemělo zhubnout o více než o 0,5–1 kilogram týdně. Všichni ostatní, kteří dietu nedrží, by pak měli svou váhu zkontrolovat přibližně jednou měsíčně.

Váhu ovlivňuje mnoho faktorů

Víte, že během dne se může hmotnost lišit až o 2 kilogramy? U žen před menstruací může jít dokonce až o 3 kilogramy, protože dochází k většímu zadržování vody. Roli při měření hmotnosti hrají hydratace, množství snězených potravin i hormony. Podle odborníků je tak nejlepším časem na vážení doba po ranní toaletě před prvním jídlem, protože během noci došlo ke strávení potravy, tělo je odpočaté a zadržuje méně vody. Pro spolehlivý výsledek se važte bez oblečení jen ve spodním prádle nebo v pyžamu, samozřejmě bez bot. Váha musí být položená na rovné a pevné podlaze, chodidla by měla být na středu a tělo narovnané.

Zdroj: https://www.webmd.com/fitness-exercise/what-to-know-about-weighing-yourself