Správná poloha rukou a nohou v autě zajistí maximální bezpečnost

Když usedáme za volant automobilu a chystáme se vydat na cestu, často se zamýšlíme nad tím, do jaké polohy položit ruce a nohy, abychom si zajistili co největší pohodlí během dlouhých jízd. Mnoho lidí experimentuje s různými polohami končetin, které přidávají na komfortu. Ale i přes veškerou snahu o pohodlnost je důležité si uvědomit, že v případě nehody může nastat ten nejhorší možný scénář.

Správná poloha nohou během jízdy

Poloha nohou u řidiče: Je důležité, aby měl řidič nohy umístěné v oblasti pedálů. Ale i zde je potřeba si dát pozor. Sedadlo by mělo být nastaveno tak, aby nohy nebyly zcela natažené. Při sešlápnutí pedálu až na podlahu by měly být nohy stále mírně pokrčené. Tato poloha pomáhá rozložit kinetickou energii v případě nárazu a minimalizuje riziko zranění.

Mohlo by vás zajímat:  Některé funkce moderních aut vyvolávají u řidičů nevoli

Poloha nohou u spolujezdců: Stejně jako u řidiče i spolujezdci by měli mít nohy na zemi. Pohodlnost jejich polohy často závisí na velikosti vozidla a nastavení sedadel. Je důležité vyhnout se zdvihání nohou na palubní desku, i když se to může zdát pohodlné. V případě nárazu tělo směřuje dopředu a právě na tomto místě je umístěn airbag. Důsledky takové polohy nohou si raději ani nepředstavujme.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná poloha rukou na volantu

Poloha rukou u řidiče: Je běžným omylem některých starších generací myslet si, že ideální poloha rukou na volantu je „za deset dvě“. Nicméně bezpečnější volbou je mít ruce v poloze „tři čtvrtě na tři“. Existuje několik důvodů pro tuto polohu. Moderní volanty jsou menší a lepší manévrovatelnost je dosažena právě v této poloze. Navíc pokud dojde k vystřelení airbagu, ruce nebudou překážet a minimalizuje se riziko zranění.

Mohlo by vás zajímat:  Na podzim je třeba auto zkontrolovat. Většina řidičů se ale zabývá zbytečnostmi, to hlavní opomenou

Poloha rukou u spolujezdce: Nejlepší volbou pro spolujezdce je mít ruce položené na stehnech. I když tato poloha nemusí být dlouhodobě nejpohodlnější, je to nejbezpečnější možnost. Co se naopak nedoporučuje, je vystrkování rukou z okna, držení telefonu nebo tabletu v ruce nebo nebezpečné provlékání rukou různými otvory v interiéru vozidla. Tyto činnosti představují riziko zranění při prudkém manévrování nebo při vystřelení airbagu.

Zdroj: https://www.carmag.co.za/news/industry-news/dangerous-ways-to-sit-in-a-car/