S narůstajícím počtem cyklistů na silnicích stoupá riziko nehod

S rostoucí oblibou elektrokol stoupá také počet cyklistů na silnicích. Mnozí z nich však stále podceňují důležitost povinného nošení přilby a vystavují sebe i ostatní zvýšenému riziku úrazů. To platí zejména pro jezdce elektrokol, kteří se často pohybují rychleji a bez větší námahy, a mohou tak snadno ztratit kontrolu nad svým kolem. V tomto článku se podíváme na důvody, proč je nošení přilby pro cyklisty tak důležité, a jak se mohou jezdci elektrokol chránit před riziky na silnicích.

Pád může být smrtelný

Pád z kola může být smrtelný, a to zejména tehdy, pokud cyklista nenosí přilbu. Podle statistik je nedodržení této povinnosti jedním z hlavních faktorů při smrtelných dopravních nehodách cyklistů. Jen v letošních měsících bylo nenošení přilby prokázáno v 70 % z těchto tragických případů. Málokdo si uvědomuje, že nehoda na kole v rychlosti 25 km/h se dá srovnat s pádem na hlavu z výšky 2,5 metru. Kromě nedodržení povinnosti nošení přilby patří mezi nejčastější příčiny smrtelných nehod cyklistů také nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě. V téměř 17 % případů byla také zjištěna přítomnost alkoholu v krvi s hodnotou vyšší než 1 promile.

Mohlo by vás zajímat:  Odhalit psychopata nemusí být jednoduché. Případ Jasona Marshalla je varováním pro všechny
Zdroj obrázku: Freepik

Důležité je ptát se na příčinu

Zatímco statistická čísla potvrzují vysoký počet obětí a zranění cyklistů na silnicích, je nutné se ptát po příčinách. Nové technologie v oblasti cyklistiky, zejména elektrokola, umožňují rychlejší jízdu, což může být hlavním nebezpečím pro cyklisty. Ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje MUDr. Jiří Smetana upozorňuje na nebezpečí vysoké rychlosti vzhledem k fyzické kondici cyklisty, stejně jako na nedodržování bezpečnostních opatření, jako je nošení přilby.

Novela zákona z roku 2022

Novela zákona o silničním provozu schválená horní a dolní komorou Parlamentu ČR stanoví, že řidiči motorových vozidel jsou od ledna 2022 povinni předjíždět cyklisty na vozovce ve vzdálenosti minimálně 1,5 metru, aby se zvýšila bezpečnost cyklistů na silnicích. Pokud řidiči tuto vzdálenost nedodrží, hrozí jim pokuta až 2000 korun. S narůstajícím počtem cyklistů na silnicích se takto snižuje riziko dopravních nehod a zranění cyklistů. Asociace Záchranný kruh připravuje kampaň Ty to zvládneš – Setkání s realitou, která propaguje bezpečné chování v silničním provozu pro cyklisty i řidiče motorových vozidel.

Zdroj: https://www.cycleplan.co.uk/cycle-savvy/7-road-safety-tips-for-cyclists/