Rychlá jízda není na silnicích překvapivě ta nejnebezpečnější. Opačný extrém je mnohem horší

Rychlost na silnicích je z větší části omezena. V obci můžete jet maximální rychlostí jinou než mimo město. Bohužel si mnoho lidí neuvědomuje, že ačkoliv je rychlá jízda, která navíc je mimo pravidla, nebezpečná, naopak pomalá jízda může být ještě nebezpečnější. Překročení rychlosti přitom patří mezi nejčastější prohřešky, za které jsou řidiči pokutováni.

Pomalá jízda může ohrozit plynulost provozu

Vysoká rychlost a s tím spojený hazard – to jsou věci, které většinu řidičů rozčilují. Předjíždění na plné čáře, ignorace dopravních značek také mohou být důvodem spousty dopravních nehod. Stačí jen malá nepozornost a ve vysoké rychlosti můžete přijít o život. Koukli jste se na to někdy také z opačného pohledu? Jeli jste někdy tak pomalu, že na vás ostatní museli troubit?

Proč je někdy lepší šlápnout na plyn a nezdržovat provoz? Pokud máte pocit, že když jedete opatrně a pomaleji, jste více v bezpečí, není to pravda. Za takovým vozidlem se pak tvoří kolony, ve kterých jsou nervózní řidiči, co mohou udělat snadno chybu, protože jsou rozčilení. Budou chtít předjíždět, čímž zase ohrozí provoz na komunikaci. Pokud by každý jel maximální rychlostí, která je povolena, nebyl by problém ani z jedné strany.

Zdroj obrázku: Freepik

Někteří řidiči neznají základní pravidla silničního provozu

Na dálnicích například najdete připojovací pruhy. Ty umožní řidičům nabrat rychlost, aby se mohli později zařadit do jízdního pruhu. Jestli si ale myslíte, že řidiči tuto možnost využívají, mýlíte se. Většina z nich se do pruhu zařadí příliš brzy a nemají potřebnou rychlost. Znovu tak nastává situace, že ostatní musí brzdit, a tím ohrožují plynulost provozu. Proto využívejte celou délku pruhu, abyste se mohli plynule zařadit mezi vozy, které mohou jet rychlostí až 130 km/h.

Samostatným tématem je předjíždění. Jestli chcete správně předjet, musíte mít dostatečný prostor nejen v protisměru, ale také mít jistotu, že předjíždění bude bezpečné a plynulé. Jestli chcete předjet kamion, musíte vědět, kolik času vzhledem k jeho délce budete potřebovat. Jestli si nejste za volantem ještě natolik jistí, raději za kamionem jeďte jeho tempem a předjíždějte, jen když bude dlouhá rovinka.

Zdroj: https://www.allstate.com/tr/car-insurance/dangers-of-driving-slowly.aspx