Rozpoznávání obličeje pro přístup do vládních aplikací v Americe skončí. Lidé doufají ve větší soukromí

Americká instituce IRS v pondělí uvedla, že skončí s používáním technologie rozpoznání obličeje za účelem ověření daňových poplatníků, kteří si zřizují online účty. Služba rozpoznání obličeje na úrovni státních institucí byla dlouhodobě kritizována obhájci soukromí, právníky i zákonodárci.

Online účty

Službu rozpoznání obličeje museli využít lidé, kteří si chtěli založit online účet u IRS, aby si zjednodušili komunikaci s úřady. Problémem však není samotná funkce rozpoznání obličeje, ale třetí strana. Tou je společnost ID.me, která tuto službu pro IRS zprostředkovávala. Již dříve předseda finančního výboru Ron Wyden řekl, že by nikdo neměl být nucen podrobit se rozpoznání obličeje kvůli přístupu k základním vládním službám.

Mohlo by vás zajímat:  Kyberzločinci využívají umělou inteligenci k podvodům. Cílí na citlivé údaje a finanční prostředky

Obava o ochranu dat a soukromí

Kritici se obávali, že by se společnost ID.me mohla stát cílem kybernetických útoků hackerů z celého světa. Databáze obsahující miliony účtů s velkým množstvím uživatelských dat by pak mohla být zneužita k dalším podvodům. Navíc byly vyjádřeny obavy z toho, že by uživatelská data milionů daňových poplatníků mohly zneužít jiné vládní agentury jako NSA nebo CIA. Komisař IRS Chuck Rettig sdělil, že úřad IRS bere soukromí a bezpečnost daňových poplatníků velmi vážně a chápe obavy, které byly vzneseny.

Mohlo by vás zajímat:  Nezbytné nástroje pro prevenci a řešení problémů s malwarem
Zdroj obrázku: Freepik

Velké vytížení IRS

V aktuální době se IRS potýká s nedostatkem pracovníků a lidé, pracující v tomto úřadu, jsou již unavení ze zvýšeného pracovního vytížení. Kvůli pandemii úředníci nestačí kontrolovat a zpracovávat daňová přiznání lidí z celé země. Ze strany vlády byly navíc pozastaveny miliardové investice do infrastruktury pro to, aby podání a zpracování daňových přiznání byla jednodušší a efektivnější.

K úplnému zastavení služby rozpoznání obličeje by mělo dojít v následujících několika týdnech. IRS již nějakou dobu hledá nové možnosti online verifikace daňových poplatníků, které nevyžadují rozpoznání obličeje.

Zdroj: https://www.wired.com/story/irs-drops-facial-recognition-verification/