Při silném větru je důležité dodržovat za volantem pravidla

Silný vítr může být pro řidiče velkým problémem a rizikem na silnici. Pokud se s ním řidiči nedokážou správně vypořádat, může to vést k nebezpečným situacím, jako je například převrácení vozu. Zvláště vysoká auta, nákladní vozy nebo dodávky jsou vystaveny vyšším rizikům. Nicméně i řidiči menších vozidel by tuto situaci neměli podceňovat, protože silný boční vítr může dokonce i s nimi manipulovat. Jak snížit riziko nehody v důsledku silného větru a jak správně zareagovat v případě, že se ocitnete v této nebezpečné situaci?

Udržujte bezpečnou rychlost a rozestupy

Silný boční vítr může ovlivnit stabilitu vozidla, zejména vysokých vozidel nebo vozidel s vysokým těžištěm. Proto je důležité udržovat bezpečnou rychlost a přiměřené rozestupy od ostatních vozidel. Pokud řídíte nákladní vůz nebo dodávku, měli byste snížit rychlost a zvýšit rozestupy ještě více. Také byste měli být připraveni na náhlé pohyby a reakce od jiných vozidel v důsledku větru.

Mohlo by vás zajímat:  Noční jízdě v autě je důležité přizpůsobit interiérové osvětlení
Zdroj obrázku: Freepik

Držte volant pevně a snažte se udržet směr jízdy

Když se ocitnete v silném bočním větru, může být těžké udržet směr jízdy a může se snadno stát, že se vozidlo začne přibližovat k okraji silnice. Proto je důležité držet volant pevně a snažit se udržet směr jízdy. Pokud se ocitnete v extrémních podmínkách, může být nutné zpomalit, anebo dokonce zastavit vozidlo. V takovém případě byste měli najet na kraj silnice, aby se vaše vozidlo nestalo překážkou pro ostatní řidiče.

Mohlo by vás zajímat:  Běžné předměty za volant nepatří. Jídlo, pití nebo kosmetika odvádí pozornost od řízení

Pozor na větrné nárazy

Silný vítr může přinést i nebezpečné větrné nárazy, které mohou způsobit nebezpečné situace na silnici. Pokud se ocitnete v takové situaci, měli byste se snažit udržet klid a reagovat rychle. Větrné nárazy mohou být náhlé a neočekávané, takže byste měli být připraveni na náhlou změnu směru větru. Pokud se ocitnete na otevřené silnici nebo na mostě, kde je vítr silnější, může být pro vás bezpečnější zvolit jinou trasu nebo počkat, až se vítr uklidní. Pokud se však musíte pohnout dál, zkuste se držet středu silnice, kde je většinou menší působení větru, a omezte svou rychlost.

Zdroj: https://www.tdi.texas.gov/tips/safety/driving-windy.html