Při sekání trávníku hraje roli denní doba i kvalita samotné sekačky

I když se sekání zdá jako činnost poměrně jednoduchá, není tomu tak. Právě naopak, i při tomto procesu se dá napáchat spousta chyb, které velmi ovlivní váš trávník a jeho celkový vzhled, zdraví a kvalitu. Jak tedy správně sekat a čeho se za každou cenu vyvarovat?

Na načasování, frekvenci i rozplánování záleží

U trávníku je důležitá zejména pravidelnost sekání. Tak zaručíte, že nenecháte trávu přerůst, a tím nebudete zbytečně zatěžovat sekačku. Důležité také je nesekat trávu moc nakrátko, což ji oslabuje. Sekejte tak v sezóně zhruba jednou za týden. Je zbytečné sekat denně, tráva by pak neměla prostor růst a byla by příliš náchylná k nemocem a škůdcům.

Mohlo by vás zajímat:  Přehřívání hodinek Apple Watch lze zabránit několika pravidly

Načasování je také důležité. Při sekání byste měli brát v potaz počasí, denní dobu a mnoho dalších faktorů. Rozhodně nedoporučujeme sekat po dešti. Tráva by byla slehlá a zbytečně byste ničili čepele v sekačce a docházelo by k jejímu častému ucpávání. Vhodná denní doba je pak do velké míry odvislá od teploty. Pokud sekáte v opravdu parný den, je lepší sekat brzy ráno. Pokud je to den jako každý jiný, můžete si vybrat mezi ránem, večerem a pozdním odpolednem.

Mohlo by vás zajímat:  Díky pravidelnému sestřihu budou hortenzie bezkonkurenční. Důležité je nepromeškat správný okamžik
Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomínejte na kvalitu sekačky

Kvalita vašeho stroje trávník ovlivňuje víc, než byste možná čekali. Důležité jsou hlavně ostré nože v sekačce, které stéblům neuškodí. Ujistěte se tak, že jsou správně nabroušené, aby stébla nezatrhávaly. Jsou pak náchylnější jak k nemocem, tak ke škůdcům. Také pak dochází k rychlejšímu spálení slunečním svitem.

Celkově by vaše náčiní mělo být zkontrolované a v dobrém stavu, aby z něj do okolí třeba neunikaly škodlivé látky. Správné vybavení vám také usnadní práci a umožní pravidelnou péči o trávník, což jak už bylo zmíněno, je jeden z nejpodstatnějších faktorů.

Zdroj: https://scotts.com/en-us/how-to/how-to-mow-the-lawn-lawn-mowing-tips-tricks.html