Pomalá jízda ušetřit palivo dokáže, řešením však není

Loni se Češi ve velkém začali pídit po tom, jak alespoň částečně uspořit pohonné hmoty. Jejich ceny se sice vrátily na rozumnější hladinu, ale ochota Čechů šetřit zůstává, byť je motivována spíše úsporou peněz než šetrností k životnímu prostředí. Doba, kdy zoufalí řidiči přilévali do nádrží potravinářské oleje, už je naštěstí pryč, stejně jako období, kdy bylo rozumné skupovat palivo ve velkém do zásoby do kanystrů. Novým trendem se zdá být velmi pomalá jízda. Ta je sice o poznání úspornější, než když svištíte po dálnici stopadesátkou, ale má své mouchy.

Mohlo by vás zajímat:  Při cestě na dovolenou lze ušetřit palivo různými způsoby

Hrozí pokuta

Že za příliš rychlou jízdu hrozí pokuta, ví každé malé dítě. Zdaleka ne každý však ví, že pokutován může být také řidič, který jede bezdůvodně příliš pomalu. Nejnižší povolená rychlost pochopitelně stanovená není, neboť řidiči mají povinnost přizpůsobit styl jízdy podmínkám, a tak by za nepříznivého počasí třeba nemohli některé komunikace využívat, ale jet za slunného dne na rovném přehledném úseku níž než padesátkou prostě možné není.

Zdroj obrázku: Freepik

Jde také o otáčky

Samotná pomalá jízda navíc nemusí zajistit, že ušetříte. Důležitým faktorem jsou otáčky motoru. Dokážete-li je udržet v optimální hladině, vaše jízda bude podstatně úspornější. I tady samozřejmě platí, že držet optimální otáčky a padesátku je lepší než jet v optimálních otáčkách stodvacítkou, sledování otáčkoměru byste však neměli podcenit. Pokud máte automatickou převodovku, váš vůz tohle řeší za vás, ale obvykle alespoň můžete přepnout na úsporný režim jízdy.

Mohlo by vás zajímat:  Naučte se efektivně používat světla svého vozu během husté mlhy

Plynulá jízda

A když už jsme u té jízdy, klidní řidiči většinou jezdí úsporněji. Agresivní styl plyn brzda plyn totiž neudělá radost ani ostatním řidičům, ani vaší peněžence. Mnohem lepší je brzdit motorem, kdykoli je to možné, a akcelerovat pomalu a plynule. Prudké dupnutí na plyn totiž znamená, že na dosažení stejné rychlosti spotřebujete až o polovinu více paliva.

Zdroj: https://taylorautoglass.com/does-driving-slow-save-gas/