Počet dopravních nehod na komplikovaných světelných křižovatkách roste

Dopravní situace v řadě českých měst je mnohem komplikovanější než ve stejně velkých sídlech v západní Evropě, a to navzdory skutečnosti, že je u nás na silnicích průměrně méně aut než třeba v Německu nebo v zemích Beneluxu. Většina českých a moravských měst si totiž zachovala historická centra s úzkými uličkami, která sice mohou být fotogenická, ale pro moderní automobilovou dopravu jsou velmi nepraktická. Skutečnost, že čeští řidiči preferují větší vozy, nejlépe SUV, pochopitelně situaci příliš nepomáhá.

Komplikované křižovatky

Dopravu v centrech měst, a dokonce i některých menších obcí tak charakterizují poměrně komplikované křižovatky. A aby byl jejich průjezd ještě náročnější, občas se do nich připletou také tramvaje nebo trolejbusy hromadné dopravy. Nepřekvapí, že hlavně začínající řidiči mají s takovými křižovatkami potíže. Ale chyby bohužel dělají i lidé s desítkami tisíc naježděných kilometrů. I proto počet drobných dopravních nehod setrvale roste.

Mohlo by vás zajímat:  Ideální vůz neexistuje, vždy je třeba přistoupit na kompromis
Zdroj obrázku: Freepik

Nesledujte auto před sebou

Řidiči na takových křižovatkách často automaticky sledují primárně vůz před sebou a svou jízdu mu přizpůsobují. To je sice v pořádku, ale je třeba si uvědomit, že zelená na semaforu automaticky neznamená univerzální přednost v křižovatce. Stále ještě je třeba respektovat auta jedoucí v protisměru, chodce na přechodu a také tramvaje nebo trolejbusy. Řidiči by tak na podobných křižovatkách měli pozornost věnovat celé dopravní situaci.

Když semafory nesvítí

Předchozí doporučení platí zejména večer a v noci, kdy se většinou semafory vypínají a problikává na nich žluté světlo. I když se semafory vypínají zejména v době nižšího provozu, stále ještě na nich může vzniknout komplikovaná dopravní situace s tuctem různých účastníků, včetně chodců a třeba i cyklistů. Průjezd křižovatkou v takovém případě upravuje svislé dopravní značení.

Zdroj: https://siegfriedandjensen.com/blog/what-you-need-to-know-about-intersection-accidents/