FDA přinesla šokující zprávu. Většina majitelů ohrožuje svého mazlíčka úplně zbytečnou chybou

Absence hygieny v kuchyni je vždy jedno velké nebezpečí, o tom se nemusí nikdo přesvědčovat. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zkoumal, jak se staráme o čistotu misek našich čtyřnohých domácích mazlíčků. Výsledky vás budou doslova šokovat.

Studie zadané FDA se zúčastnilo 417 majitelů psů a pouze 50, což je si 12 % chovatelů, odpovědělo, že pravidelně myje každý den misky svých mazlíčků. Dalších 90 zhruba umývá jednou týdně. Zbytek jednou za 3 měsíce nebo vůbec. Šokující? Ano! Podle FDA se zvyšuje vážné zdravotní riziko pro mazlíčky i samotné majitele. Vytváří to totiž podmínky pro růst bakterií, jako je salmonela či listérie. Obě tyto bakterie způsobují u lidí:

  • průjem,
  • horečku,
  • bolesti břicha,
  • nevolnost.

Závažnější průběh bývá u dětí, těhotných žen, dětí, starších osob a lidí se slabším imunitním systémem.

Zdroj obrázku: Freepik

Kontaminované krmivo pro psy způsobuje zdravotní následky

Podle průzkumu pouhých 34 % páníčků si myje ruce po krmení psa a 1/3 lidí připravuje jídlo ze stejného povrchu, jako své. Že to zní děsivě? Ano, zní, jelikož hrozí kontakt s kontaminovanými potravinami, a to ohrožuje nejen mazlíčky, ale i jejich majitele a okolí, zejména děti a lidi s oslabenou imunitou.

Mohlo by vás zajímat:  Nulová tolerance za volantem má smysl. Každý člověk reaguje na alkohol po svém

Jak tedy správně postupovat?

Než zakoupíte krmivo pro mazlíčka, zkontrolujte, že není poškozený obal, nemá trhliny, nebo nedošlo ke změně barvy. Před a po manipulací s krmivem si umývejte vždy ruce alespoň 20 sekund. Poté omyjte misku saponátem a horkou vodou. Krmivo nenabírejte nikdy miskou, ze které zvíře jí, ale nejlépe speciální odměrkou. Staré krmivo vyhoďte, nejlépe v uzavřeném sáčku. Nepoužité krmivo uzavřete v plechovce nebo sáčku a uschovejte do ledničky do teploty 4 °C. Suché potraviny skladujte na chladném a suchém místě. Teplota nesmí přesáhnout 25 °C. Suché krmivo skladujte v původním obale, aby se k němu nedostal vzduch.

Stačí dodržovat těchto pár rad a nebude vám hrozit, že byste vy nebo váš mazlíček, popřípadě další členi domácnosti, přišli k nějaké nemoci či problému.

Zdroj: https://www.inverse.com/science/fda-pet-food-handling-safety