FDA přinesla šokující zprávu. Většina majitelů ohrožuje svého mazlíčka úplně zbytečnou chybou

Absence hygieny v kuchyni je vždy jedno velké nebezpečí, o tom se nemusí nikdo přesvědčovat. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zkoumal, jak se staráme o čistotu misek našich čtyřnohých domácích mazlíčků. Výsledky vás budou doslova šokovat.

Studie zadané FDA se zúčastnilo 417 majitelů psů a pouze 50, což je si 12 % chovatelů, odpovědělo, že pravidelně myje každý den misky svých mazlíčků. Dalších 90 zhruba umývá jednou týdně. Zbytek jednou za 3 měsíce nebo vůbec. Šokující? Ano! Podle FDA se zvyšuje vážné zdravotní riziko pro mazlíčky i samotné majitele. Vytváří to totiž podmínky pro růst bakterií, jako je salmonela či listérie. Obě tyto bakterie způsobují u lidí:

  • průjem,
  • horečku,
  • bolesti břicha,
  • nevolnost.

Závažnější průběh bývá u dětí, těhotných žen, dětí, starších osob a lidí se slabším imunitním systémem.

Zdroj obrázku: Freepik

Kontaminované krmivo pro psy způsobuje zdravotní následky

Podle průzkumu pouhých 34 % páníčků si myje ruce po krmení psa a 1/3 lidí připravuje jídlo ze stejného povrchu, jako své. Že to zní děsivě? Ano, zní, jelikož hrozí kontakt s kontaminovanými potravinami, a to ohrožuje nejen mazlíčky, ale i jejich majitele a okolí, zejména děti a lidi s oslabenou imunitou.

Jak tedy správně postupovat?

Než zakoupíte krmivo pro mazlíčka, zkontrolujte, že není poškozený obal, nemá trhliny, nebo nedošlo ke změně barvy. Před a po manipulací s krmivem si umývejte vždy ruce alespoň 20 sekund. Poté omyjte misku saponátem a horkou vodou. Krmivo nenabírejte nikdy miskou, ze které zvíře jí, ale nejlépe speciální odměrkou. Staré krmivo vyhoďte, nejlépe v uzavřeném sáčku. Nepoužité krmivo uzavřete v plechovce nebo sáčku a uschovejte do ledničky do teploty 4 °C. Suché potraviny skladujte na chladném a suchém místě. Teplota nesmí přesáhnout 25 °C. Suché krmivo skladujte v původním obale, aby se k němu nedostal vzduch.

Stačí dodržovat těchto pár rad a nebude vám hrozit, že byste vy nebo váš mazlíček, popřípadě další členi domácnosti, přišli k nějaké nemoci či problému.

Zdroj: https://www.inverse.com/science/fda-pet-food-handling-safety