Chystáte se na exotickou dovolenou? Pozor na faraonovu pomstu!

Odpočinek v Egyptě nebo jiné exotické zemi může znepříjemnit tzv. faraonova pomsta, jinak známá jako cestovní průjem nebo pomsta Montezumy. Proč ale plýtvat dovolenou, když můžete strávit nádherné chvíle potápěním nebo prohlídkami památek? Na následujících řádcích se dočtete, jak faraonova pomsta vzniká a jak se jí vyhnout.

Co potřebujete o vědět o faraonově pomstě?

Faraonova pomsta je nejpředvídatelnější nemocí spojenou s cestováním. Je způsobena bakteriemi, viry nebo parazity žijícími v nehygienických podmínkách restaurací v turistických destinacích. Nemoc se projevuje křečemi břicha a průjmem a nejčastěji vzniká kvůli konzumaci jídla a pití, na které naše tělo není zvyklé. Většina lidí má faraonovu pomstu spojenou pouze s Egyptem, ale potýkají se s ní i turisté cestující do Mexika, na Střední východ a do asijských zemí (mimo Japonsko).

Mohlo by vás zajímat:  Chystáte se na kolo? Poradíme, jak se na cyklo výlet připravit

Jaké jsou příznaky a je faraonova pomsta nakažlivá?

Jak už bylo řečeno výše, nejběžnějšími příznaky jsou křeče v břiše a vodnatý průjem. Výskyt dalších příznaků závisí na příčině onemocnění. Mezi další časté příznaky patří: nevolnost, zvracení, horečka a nadýmání.

Onemocnění obvykle trvá 2–7 dní. Není život ohrožující, ale dávejte pozor na dehydrataci. Ta je nejčastější komplikací u tohoto onemocnění. Četné průjmy, zvracení a nevolnost mohou totiž vést ke ztrátě tekutin. Proto dostatečně pijte. A jestli je faraonova pomsta nakažlivá? Ano, je. Nemocný člověk může infikovat ostatní, bez ohledu na to, zda jsou původci nemoci viry, bakterie nebo paraziti.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro pohodové cestování autem na letní dovolenou

Jak zabránit faraonově pomstě?

Jedním z nejznámějších způsobů, jak se vyhnout faraonově pomstě, je vyhýbat se vodě z vodovodu, nepoužívejte ji ani na čištění zubů. Dále dodržujte tato pravidla:

  • Pijte pouze balené nebo vařené nápoje
  • Jezte pouze vařené pokrmy
  • Nedávejte si do pití led
  • Při nákupu lahví s minerální vodou se vždy ujistěte, že byly uzavřeny ve výrobě

Odborníci doporučují užívat před odjezdem do exotické země tabletky, které obnovují normální bakteriální flóru střev, tzv. probiotika a prebiotika. Buďte připraveni a pořiďte si léky proti průjmu již doma, abyste v případě potřeby nemuseli v zahraničí běhat po lékárnách (stačí, že budete běhat na wc).