Běžné předměty za volant nepatří. Jídlo, pití nebo kosmetika odvádí pozornost od řízení

Vzít za jízdy do ruky mobilní telefon je špatný nápad, to víme všichni. Jeho přítomnost může snadno odvést pozornost od silnice a zvýšit riziko možné nehody. Nicméně mobilní telefon je pouze jedním z mnoha předmětů, které bychom nikdy neměli držet v ruce při řízení. Tato nebezpečí si zaslouží naši pozornost, protože nejenže ohrožují naši bezpečnost, ale mohou také vést k pokutám a přídělu bodů na řidičském průkazu. Zatímco mobilní telefon je často spojován s těmito problémy, je důležité si uvědomit, že existuje řada dalších věcí, které jsou rovněž nevhodné při řízení vozidla.

Mohlo by vás zajímat:  Kontrolky na palubní desce jsou pro řidiče jasným signálem

Čaj nebo kafe

Rychlé tempo života často nutí lidi s sebou brát oblíbený čaj nebo kávu na cestu. Bohužel mnoho z nás si těchto nápojů rádo dopřává přímo za volantem, což představuje značné riziko. Nejenže při každém doušku odvádíme svou pozornost od řízení, ale existuje také reálné nebezpečí vylití nápoje. Pokud se horký nápoj dostane na naše tělo, následuje okamžitá reakce – ucuknutí, které může způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem. V takovém okamžiku je obtížné udržet klidnou hlavu a nedostat se do stavu paniky.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy, jak si zajistit ve voze teplo během chladných dní
Zdroj obrázku: Freepik

Jídlo

Jídlo a občerstvení jsou dalšími potenciálně nebezpečnými věcmi, které bychom neměli držet v ruce při řízení. Mnoho řidičů si zvyklo jíst za jízdy, aby ušetřili čas, ale tato praxe je vysoce riziková. Držení burgeru, sendviče nebo jiných pokrmů v ruce nejenom odvádí pozornost od silnice, ale také ztěžuje správné ovládání volantu a dalších ovládacích prvků vozidla. Navíc pokud se jídlo rozpadne nebo vypadne z ruky, existuje možnost, že způsobí nepřehlednost a zmatky, které mohou vést k nebezpečným situacím na silnici.

Mohlo by vás zajímat:  Jen tak nalít vodu do ostřikovačů se nevyplácí. Zásadní chybu dělá většina řidičů

Kosmetika

V neposlední řadě bychom měli věnovat pozornost i dalším předmětům, které mohou být rizikové, když je držíme v ruce během řízení. Sem patří například kosmetické produkty, jako jsou rtěnky, tužky na oči nebo laky na nehty. Přestože se může zdát, že se jedná o drobnosti, jejich používání za volantem může být nebezpečné. Aplikace kosmetiky vyžaduje zrakovou a ruční koordinaci, což znamená, že odvádí pozornost od jízdy. Navíc v případě neočekávaných manévrů nebo náhlé brzdy se tyto předměty mohou stát projektily a způsobit zranění jak řidiči, tak i spolujezdcům.

Zdroj: https://www.larrysbuckley.com/blog/2015/august/the-dangers-of-eating-and-drinking-while-driving/