Šetřit palivo zkoušejí majitelé aut různými cestami

Ceny pohonných hmot jsou po loňském extrémním růstu zpátky na přívětivějších hodnotách, ale Češi mají pod vlivem vysoké inflace stále chuť šetřit. Nakupovat benzín nebo naftu do kanystrů do zásoby se už spíše nevyplatí, protože cena se drží relativně stabilně, a tak řidiči často experimentují s jinými metodami, jak snížit spotřebu a ušetřit. Nebo jak palivo nahradit či nastavit levnějšími tekutinami. Pojďme se společně podívat na nebezpečné metody, které není radno zkoušet.

Oleje a další příměsi

Přestože existují aditiva zvyšující účinnost spalování a přestože se do pohonných hmot přimíchávají biopaliva, hrát si na chemiky a míchat vlastní směsi byste neměli. Do nádrže auta nepatří ani paliva do motorových pil, sekaček nebo jiných strojů. A už vůbec do nich nelze přimíchávat potravinářské oleje, jak to někteří odvážlivci dělají. V tom lepším případě se váš motor jen zakucká a auto pojede pomalu. Ale pravděpodobnější je, že si ucpete nebo poškodíte vstřikování či motor samotný a namísto úspor si připlatíte za opravu.

Mohlo by vás zajímat:  Hlídání rychlosti a otáček ve snaze ušetřit palivo zvyšuje riziko kolize
Zdroj obrázku: Freepik

Neodborné zásahy

Češi jsou odjakživa národem kutilů, a to se týká i automobilů. V posledním roce a půl přibylo neodborných zásahů do motoru či vstřikování, které měly pomoci ušetřit palivo, ale většinou nadělaly mnohem více škody než užitku. Kromě poškození auta navíc mohou takové zásahy způsobit, že pojišťovna nebude v rámci povinného ručení krýt způsobenou škodu.

Příliš pomalá jízda

Ano, jedete-li pomaleji, k překonání stejné vzdálenosti potřebujete méně paliva, ale všechno má své meze. Příliš pomalá jízda je pokutována podobně jako překročení rychlosti. Kromě toho přiděláte vrásky na čele dalším řidičům a vzhledem k tomu, že naše silnice brázdí i velmi agresivní jedinci, si možná koledujete i o fyzickou konfrontaci. Sledujte raději otáčkoměr a jeďte plynule, je to lepší než brzdit dopravu.

Zdroj: https://www.cnet.com/personal-finance/save-gas-and-money-with-these-9-driving-tips/