Debetní a kreditní karta nejsou to samé. Víte, v čem se liší?

Platební karty jsou v současnosti naprostou samozřejmostí, které používáme na každém kroku. Banky přitom nabízejí několik druhů karet. Nejčastější je debetní a kreditní karta. Liší se od sebe především způsobem vypořádání transakcí a technologií. Bohužel většina lidí neví, jaké jsou mezi nimi rozdíly a mylně se domnívají, že se jedná o stejnou věc se dvěma názvy. Jak se liší?

Debetní karta

Debetní kartu máte jistě ve své peněžence i v tuto chvíli. Jedná se o základní prostředek, který používáme k placení v obchodech či restauracích. Můžete s ní platit nebo vybírat z bankomatu. Použít ji můžete pouze v případě, že máte na účtu vlastní finance nebo tzv. kontokorent, který vám umožňuje jít do mínusu do určité výše.

Mohlo by vás zajímat:  Nefunkční radiátor nás stojí teplo i finance navíc. Opraví ho přitom i amatér

U některých bankovních společností získáte i slevy nebo bonusy za pravidelné používání své debetní karty. Setkat se můžete také s osvobozením od poplatků za vedení účtu při provádění určitého počtu plateb za měsíc, anebo při určité výši příjmu během jednoho měsíce. Máte-li u sebe kartu, s největší pravděpodobností se jedná právě o tento typ.

Kreditní karta

Kreditní karta funguje trochu jinak. Není totiž propojena s reálnými penězi, které máte na účtu. Nakupovat s ní můžete, i když na svém účtu nemáte peníze. Jedná se o tzv. bezúročné období (obvykle 50-60 dnů), kdy můžete využívat peněz banky a nic vás to nestojí. Myslete ovšem na to, že se jedná stále o půjčku, kterou musíte splatit.

Mohlo by vás zajímat:  V současné době vychází výhodněji koupě nového vozu než ojetého auta

Ve stanovené lhůtě musíte uhradit vše, co jste si od banky půjčili. Jedině tak nebudete platit úroky z prodlevy. Tato možnost je výhodná pro všechny, kdo mají ve svých financích pořádek a hlídají si své výdaje a termíny splácení. Pokud v organizaci svého času a peněz nejste dobří a nemáte přehled o tom, kolik během měsíce utratíte, nepořizujte si ji. Dovede vás to jen k velkým druhům a potížím, ze kterých se možná budete dostávat celé roky.