Zvířata na silnici: Jak se vyhnout náhlým střetům s divokou zvěří během podzimních měsíců

Podzim přináší nejen změnu počasí, ale také zvýšenou aktivitu divoké zvěře, která se může často objevovat na silnicích. Střety s divokými zvířaty jsou riziko, které není radno podceňovat. Jak se jim vyhnout a zajistit, že vaše cesta do cíle bude opravdu bez problémů?

Zvýšená pozornost v rizikových obdobích

Během podzimu je důležité být obzvláště ostražití v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách, které jsou vrcholnými časy pro aktivitu zvěře. Zároveň se jedná o dobu s nižší viditelností.

Mohlo by vás zajímat:  „V Německu jsem dostal pokutu za navigaci, policie byla nekompromisní,“ zlobil se řidič Martin

Dodržování rychlostních limitů

Nejenom dodržování rychlostních limitů. Často je lepší dát nohu z plynu a jet pomaleji, než je maximální povolená rychlost. Díky tomu se může zkrátit brzdná dráha a ke střetu nedojde. Kdekoliv si nejste jistí, nebo očekáváte výskyt zvěře, buďte opatrnější.

Použití dálkových světel

Dálková světla mohou pomoci včas identifikovat zvířata, která se chystají vstoupit do vozovky. Zároveň ale pozor na oslnění jiných řidičů, nebo na oslnění samotných zvířat. Ta mohou být v tu chvíli dezorientovaná a zůstat na vozovce déle, než jste si mysleli.

Mohlo by vás zajímat:  Barva vozu může ovlivnit naše rozpoložení a koncentraci při řízení

Vyhýbání se náhlým manévrům

Při spatření zvířete na silnici je lepší dupnout na brzdu a snažit se příliš neměnit směr. Pořád je lepší srazit zvíře, než narazit do stromu. Ideální je zachovat klidnou hlavu. Pokud si na vyhýbavý manévr věříte, můžete ho provést, ale ne každý zvládne v krizové situaci zabránit smyku.

Používání klaksonu

Jemné použití klaksonu může zvíře vyplašit a to zmizí ze silnice. Tento postup je vhodný ve chvíli, kdy zvíře stojí na vozovce a nehodlá se samo od sebe uhnout. Klakson může v tu chvíli pomoci s jeho vyplašením.