Zdraví těla začíná ve střevech. Těchto 5 návyků je nejrychlejší cestou k mnoha nepříjemnostem

Vaše zdraví je odrazem vašich střev. Ne nadarmo se říkává, že zdraví žije ve střevech. O obranu našeho těla se stará zejména dobrý stav střevního mikrobiomu a efektivní metabolismus. Podle toho se odvíjí výkonnost imunitního systému a kvalita našeho života. Jaké návyky škodí střevům?

Nezdravé diety

Lékaři a odborníci deklarují, že nezbytnou složkou každodenní potravy by měly být zelenina a ovoce. Zelenina je důležitá zejména kvůli rostlinné vláknině, která zlepšuje metabolismus a střevní průchodnost. Pokud nedodáme tělu dostatek vlákniny, zaděláváme si na problémy jako zadržování toxinů, usazenin a dalších zbytečných zplodin látkové výměny. Lidem se stravou chudou na vlákninu hrozí, že se u nich rozvine chronický stav, který povede k narušení střevního mikrobiomu i imunity. Sníží to tak vitalitu a zhorší průběh mnoha životních funkcí.

Mohlo by vás zajímat:  Jíst zdravěji je snadné. Vyvážený jídelníček nemusí stát majlant, stačí zavést drobné změny

Mnoho cukrů v potravě a masová strava

Pro střevní mikrobiom je škodlivý jakýkoli druh cukru. Nejhorší je, že není vůbec těžké se předávkovat cukrem, jelikož náhražek v potravinářském průmyslu je dostatek. Cukr je živnou půdou pro patogeny ve střevech. Podporou nepřírodních látek si zaděláte na metabolické potíže. Nadbytek cukru znamená vyšší riziko zánětu ve střevě, který vede až k ulcerózní kolitidě a Crohnově chorobě.

Zdroj obrázku: Freepik

Maso a hlavně červené je těžko stravitelnou potravou pro naše tělo. Masové produkty bývají v našem trávicím traktu déle, což přispívázánětům a zvyšuje riziko rakoviny. Zdravotně nejnebezpečnější bývají tučná jídla, kde základem je červené maso. Nasycené mastné kyseliny oslabují organismus a narušují činnost střev.

Mohlo by vás zajímat:  Těchto 5 potravin je nejlepší rovnou vyhodit. Jsou nejrychlejší cestou k obávané rakovině

Cigarety, alkohol a léky

Obě závislosti narušují většinu životních procesů. Alkohol přispívá k:

  • cirhóze jater,
  • degradaci mozkových buněk,
  • zvýšení rizika rakoviny.

Alkohol narušuje střevní flóru a střevní peristaltiku.

Každý lék má svůj negativní účinek. Při užívání antibiotik je nutné užívat probiotika, abychom posílili střevní flóru. Antibiotika nejsou jedinými léky, které negativně ovlivňují stav střev. Jestliže vás pálí třeba žáha, je potřeba změnit stravu, a ne to hasit prášky. Nezapomínejte, že každý problém má někde nějaký původ.

Zdroj: https://charlestongi.com/news&events/common-unhealthy-habits-that-harm-your-digestive-health/