Záměrné poškození vozu zvýší pravděpodobnost jeho nalezení, pokud by bylo odcizeno

Proces krádeže automobilu je často promyšlený a pečlivě naplánovaný. Zloději nejprve vybírají konkrétní vozidla, zjišťují značku, model a místo parkování. Poté se připraví na akci. S větším či menším umem se dostanou dovnitř vozu, nastartují ho a odjedou. Často se ale nesnaží ujet příliš daleko. Místo toho ho zaparkují jen pár ulic dál, aby minimalizovali riziko odhalení pomocí sledování prostřednictvím GPS. Auto zůstává na tomto skrytém místě po několik dní. Teprve poté je převezeno na plánované místo a často se stane, že nebude nalezeno nikdy.

Mohlo by vás zajímat:  Nehody na železničních přejezdech jsou stále časté. Dodržování pravidel má smysl

Ukradené auto je téměř nemožné vypátrat

Když je auto odcizeno a dostane se do rukou specializovaných zlodějských gangů, jeho nalezení se stává téměř nemožným. Přestože policie vyvíjí obrovské úsilí, objeví se ukradené vozidlo spíše náhodou než díky systematické práci. Pro majitele ukradeného auta je havarijní pojištění jediným možným řešením, které jim zajistí finanční kompenzaci za ztrátu. Ti, kteří takové pojištění nemají, často skončí bez vozu a bez finančního odškodnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Trend – znehodnocení auta pro ochranu

Někteří majitelé vozidel se snaží chránit svá auta různými způsoby, například označováním speciálními samolepkami nebo přidáváním výrazných interiérových doplňků. Bohužel pro zloděje je snadné takové označení odstranit. Z tohoto důvodu se objevuje nový trend – úmyslné poškození vozidla. Nejčastěji se jedná o škrábance na plastových částech, které nezpůsobí korozi. Tento škrábanec sice může mírně poškodit vzhled auta, ale slouží jako dobře viditelný indikátor, kterého si každý všimne.

Mohlo by vás zajímat:  Jen tak nalít vodu do ostřikovačů se nevyplácí. Zásadní chybu dělá většina řidičů

Sociální sítě a poznávací znamení

Někteří majitelé se spoléhají na pomoc sociálních sítí při hledání svého ukradeného vozidla. Škrábanec na specifickém místě se stává důležitým identifikačním znakem. Když někdo zahlédne auto odpovídající popisu, stačí se zaměřit na místo, kde by měl být škrábanec. Pokud ho uvidí, může majiteli poskytnout cennou pomoc. Tento přístup je mnohem jednodušší než hledat a prověřovat identifikační číslo vozidla (VIN), zejména pokud je auto stále v pohybu. Registrační značky mohou být snadno vyměněny a nesouhlasí s údaji poskytnutými majitelem. Škrábanec jako označení je často nápadný a zvyšuje tak šanci na nalezení ukradeného vozidla, zejména pokud je možné sledovat jeho pohyb.

Zdroj: https://www.allstate.com/resources/car-insurance/avoiding-car-theft