Za zpomalený metabolismus mohou často dietní chyby, stres a nedostatek spánku

Metabolismus má na starosti všechny procesy, které se odehrávají v těle a při kterých se používá energie získaná z kalorií dodávaných jídlem. Metabolismus je také tok hmoty a informací přes buňky v lidském těle. Je rozhodující především pro ty, kteří se snaží o štíhlou linii, protože za růst tuků jsou zodpovědné mimo jiné účinné procesy transformátu energie.

Nepravidelný spánek

Chronický deficit spánku nebo odpočinek v nepravidelných časech způsobují, že se tělo chová, jako by bylo ve stavu zvýšeného stresu. Nedostatek spánku nebo nedostatek hygieny znamenají, že tělo není schopno regenerovat se – trpí endokrinní, oběhový, trávicí a nervový systém. Při přechodu na dietní stravu lidé, kteří touží zhubnout, činí drastické kroky, kdy na talíř kladou jen čerstvou zeleninu a ovoce. Je to velká chyba, zvláště pokud je přísun bílkovin omezený. Bílkoviny se podílejí na pomocné termogenezi, což jsou energetické výdaje spojené s procesem trávení potravin.

Největší výživovou chybou lidí na dietě je příliš velký kalorický deficit. Tělo, které dostává příliš málo kalorií v jídle, se dostává do úsporného režimu, čímž se zpomaluje proces metabolismu. Trpí nejen metabolismus, ale také paradoxně dochází k většímu ukládání tuku. Je to proto, že si tělo vytváří rezervy, aby z nich mohlo čerpat energii, která chybí v jídlech, která poskytuje.

Mohlo by vás zajímat:  Získat vysněnou práci nemusí být těžké. S našimi tipy na pohovoru zazáříte
Zdroj obrázku: Freepik

Stres je nepřítelem rychlého metabolismu

Zkušenosti s chronickým stresem ovlivňují fungování celého těla. Přispívá nejen k nadváze, ale také k cévním chorobám a nemocnému srdci. Zvýšená produkce kortizolu (stresového hormonu) způsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi. Přetrvávající vysoký cukr zabraňuje metabolismu tuků, a dokonce způsobuje jeho růst. Existuje důvod, proč schopnost vyrovnat se stresem (pomocí relaxačních technik, odpočinku, poutavých koníčků) má přímý vliv na to, jaký metabolismus máme a jak vypadá naše silueta.

Faktory ovlivňující metabolismus však mohou být nezávislé a jedná se především o genetickou predispozici, jakož i o věk. V průběhu času se metabolismus přirozeně zpomaluje. Čím je člověk starší, tím větší je rozdíl mezi svalovou a tukovou tkání. Studie ukazují, že k tomu nemusí dojít, pokud se zachová zvýšená fyzická aktivita. Pravidelné cvičení může snížit riziko zpomaleného metabolismu až o 50 procent.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/6-mistakes-that-slow-metabolism