Výběr správného oblečení sníží riziko napadení hmyzem

S příchodem tepla se stávají častějšími i výlety do přírody. Ty v sobě ale nesou riziko, že si domů na svém těle přineseme nevítaného návštěvníka. Pravděpodobnost tohoto jevu navíc ovlivňuje i to, co máme na sobě, a to dokonce víc, než si myslíme. Záleží jak na barvě, tak na stylu oblečení. Co tedy nosit, aby se nám klíšťata i komáři vyhnuli? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Odborníci s rozdílnými názory – klíšťata přitahují světlé barvy, noste ale bílou

Co se klíšťat týče, největší riziko pro nás jistě představují v ohledu přenosu nemocí. Klíšťata nás totiž mohou infikovat poměrně hodně druhy infekcí a případy jsou vcelku časté. U člověka se nejčastěji vyskytuje nákaza boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Tito paraziti ale mohou napadat i psy či jiná domácí zvířata.

Mohlo by vás zajímat:  Stalking v online prostředí je rozšířený, týkat se může kohokoli
Zdroj obrázku: Freepik

Vědci také přišli na to, že klíšťata přitahují jasné barvy. I tak ale mnoho odborníků doporučuje vzít si do lesa bílé oblečení. Proč tomu tak je? Tento úkaz má poměrně jednoduché vysvětlení. Jde hlavně o to, že na bílém oblečení jde klíště rychle vidět. Proto máte větší šanci, že si ho všimnete a zbavíte se ho ještě před přisáním. Stejně tak tímto způsobem snížíte riziko, že si parazita donesete až domů.

Komáři se ve svých preferencích odlišují

Každý hmyz je přitahován trochu jinou barvou. Komáři například mají v oblibě červenou, světle modrou, oranžovou či černou. Mouchy naopak nejvíce letí na žlutou. Je tedy pouze na vás, jakou barvu si vyberete. Univerzální rada ale je zakrýt si co největší část těla. Tímto dosáhnete toho, že hmyz nebude mít kde zaútočit. Zvolte ale prodyšné oblečení. Nejenže se v oděvu v parných dnech neuvaříte, ale budete i menší terč. Spousta druhů hmyzu včetně komárů a klíšťat je přitahována pachem potu či tělesným teplem. Zaměřte se tak na to, abyste tyto faktory co nejvíce eliminovali, a tím se udrželi z dosahu hmyzu.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ncezid/dvbd/media/fight-the-bite.html, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://www.health.com/condition/lyme-disease/tick-protection, https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2022/jun/why-are-mosquitoes-attracted-to-some-people-more-than-others/, https://www.healthline.com/health/can-mosquitoes-bite-through-clothing