Vaječné skořápky jsou výživným hnojivem i ochranou rostlin před slimáky

Vaječné skořápky, které často končí v bioodpadu nebo na kompostu, ve skutečnosti nabízejí širokou škálu možností využití, zejména pro zahradu, ale také mimo ni. Tyto skořápky totiž obsahují bohaté množství minerálů, jako je vápník, železo nebo zinek, které jsou pro růst a posílení rostlin nezbytné. Různé druhy okrasných i užitkových rostlin se mohou těšit z prospěchů, které přináší hnojivo z vaječných skořápek.

Výhody pro rostliny

Vaječné skořápky jsou přírodním darem, kterým lze obohatit nejen svou snídani, ale také zahradu. Tyto skořápky obsahují cenné minerály, které jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin. Vápník posiluje kořenový systém a aktivuje enzymy, železo je nezbytné pro fotosyntézu a metabolické procesy, zatímco zinek dodává rostlinám sílu a odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Vaječné skořápky tak představují ideální a cenově dostupné hnojivo.

Mohlo by vás zajímat:  Výběr kola pro děti: důležitá je velikost, hmotnost i konstrukce
Zdroj obrázku: Freepik

Které rostliny jsou ze skořápek nadšené?

Díky obsaženým minerálům, zejména vápníku, který zvyšuje pH půdy, jsou vaječné skořápky vhodné pro rostliny preferující alkalickou půdu. Mezi takové rostliny patří například pivoňky, levandule nebo dřín. Zeleninové plodiny, jako jsou rajčata, cukety nebo zelí, také mohou těžit z prospěšných účinků vaječných skořápek. Existují dva způsoby aplikace těchto skořápek. Můžete je nejprve vysušit a následně rozemlít na jemný prášek, který se poté rozprostře kolem rostlin. Druhou metodou je louhování skořápek v horké vodě, například z rychlovarné konvice. Po týdnu louhování na chladném místě se roztok přelije do kropáče a rostliny se jím zalijí.

Mohlo by vás zajímat:  Tlačítko vnitřní cirkulace vzduchu zefektivní funkci klimatizace v autě

Více než jen hnojivo

Vaječné skořápky mají ještě další užitečné vlastnosti, které předcházejí jejich konci v odpadkovém koši. Kromě cenných minerálů, které mohou obohatit zahradní půdu, jsou skvělým prostředkem pro ochranu rostlin před slimáky. Rozdrcené a vysušené skořápky se rovnoměrně rozprostřou mezi rostliny nebo na cestičky mezi záhony. Slimáci se přes tuto bariéru nedostanou a rostliny zůstanou chráněny. Obdobnou funkci plní také sušená kávová sedlina, která stejně jako vaječné skořápky přidává důležité minerály do okolní půdy.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/egg-shell-fertilizer-guide