Úpal může vést až k bezvědomí. Hlavní je doplnit tekutiny a tělo postupně ochlazovat
Jak poznat, že máte úpal? Nejčastěji ho provází červená, horká kůže, bolesti hlavy, závratě, bolesti svalů, nevolnost a vysoká teplota nad 39 °C. Osoba se silným úpalem zrychleně dýchá a může být v deliriu, nebo dokonce v bezvědomí. S takovými příznaky si doma neporadíte, klíčové je okamžitě zavolat záchrannou službu.
Ochlazujte vlažnou vodou
Osobu trpící úpalem přesuňte na zastíněné místo. Pokud je při vědomí, nechte ji sedět. Pokud ne, položte osobu na záda a zvedněte jí nohy. Měli byste opatrně navlhčit obličej, krk a vlasy vlažnou (nikoliv studenou!) vodou. Člověku při vědomí můžete také podat vlažnou, lehce osolenou vodu, která organismu doplní minerály ztracené pocením a tekutiny.
A co je vlastně úpal? Jedná se o celkové přehřátí organismu a selhání termoregulace. Nejčastěji k němu dochází při pobytu na slunci nebo v prostoru s vysokou teplotou a nedostatečnou cirkulací vzduchu. K úpalu dochází rychleji, pokud osoba nedoplňuje tekutiny, protože vlivem dehydratace tělo nemůže produkovat dostatek potu a přirozené ochlazování je tudíž narušeno.
Jak úpalu předcházet?
Doporučuje se v horkém počasí nosit oblečení z prodyšných materiálů, které nebrání odpařování potu, a tím ochlazování těla. Pokud jste v místnosti, kde je vysoká vlhkost, i ta začne brzy bránit odpařování potu. Úpal je nebezpečný zejména pro děti a starší osoby, jejichž termoregulace nefunguje tak jako u zdravého dospělého člověka. Pozor by na něj měly dávat také osoby s onemocněním srdce nebo obézní lidé.
Jak rozlišíte úpal od úžehu? Na rozdíl od úpalu k úžehu dochází pouze při pobytu na slunci. Úžeh je vlastně přehřátí mozku. Dochází k němu při nedostatečné hydrataci, absenci pokrývky hlavy v tropických teplotách a při dlouhém slunění. Stejně jako úpal je úžeh nebezpečný zejména pro malé děti a pro seniory, kteří mají sníženou potřebu doplňovat tekutiny, a tudíž u nich rychle dochází k dehydrataci.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-stroke/diagnosis-treatment/drc-20353587