Vnitřní i vnější tepelná izolace domácnosti pomůže snížit účty za vytápění

I když se to při letmém pohledu z okna nezdá, topná sezona se blíží mílovými kroky. Než se většina z nás naděje, vrátí se studené noci a s nimi i nutnost vytápění domácností. Nejprve těch s malými dětmi nebo seniory, nejpozději o pár týdnů později úplně všech. Loňská zima s rekordně vysokými cenami energií nás přitom naučila, že mít doma „tropických“ 24 °C není samozřejmost. A také že šetrnost se vyplácí. Loni mohlo jít o rozdíl mnohatisícový, pokud šlo o roční zúčtování záloh. Letos to snad tak horké nebude, ale mezinárodní situace je stále nepředvídatelná. A tak je čas zaměřit se na tepelnou izolaci domácnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Proti hrabošům v zahradě lze bojovat plašiči i fyzickými bariérami

Izolace vnitřní

Už loni řada lidí zjistila, že vytápět některé místnosti je víceméně zbytečné, třeba v předsíni se většina z nás běžně nepohybuje. Naopak obývací pokoj či koupelnu je třeba mít vytopené na komfortní teplotu. A tak je rozumné zaměřit se také na izolaci interiérových dveří, aby se teplo drželo tam, kde má, a neplýtvali jste jím v dalších místnostech. Dveře by měly doléhat, a pokud nedoléhají, můžete to snadno vyřešit nalepovací izolační vrstvou.

Zdroj obrázku: Freepik

Izolace vnější

O poznání důležitější je však izolace vnější. To se týká jednak vstupních dveří do bytu či domu, ale hlavně oken. Nemáte-li ještě nainstalovaná moderní plastová okna, je pravděpodobné, že právě tudy z vaší domácnosti uniká nejvíce tepla. Také okna je dobré oblepit izolační fólií, aby jimi zbytečně neutíkalo teplo. Pomohou také rolety nebo žaluzie, které zabrání proudění vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Denně pomáhá šetřit čas i peníze. Některé nádobí v myčce ale nemá co dělat

Moderní plastová okna

Máte-li moderní plastová okna, máte napůl vyhráno. Tato okna jsou totiž velmi odolná, pokud jde o tepelnou izolaci. Obvykle mají dvě polohy, letní a zimní. V té letní pomáhají lépe ventilovat a propouštějí vzduch. V té zimní jsou napevno utěsněná. Přecházet z jedné polohy do druhé můžete pootočením šroubku, který je ve spodní části každého okna.

Zdroj: https://biofriendlyplanet.com/10-diy-projects-to-improve-your-homes-insulation/