Teplé září láká k vytažení kola a objevení nejlepších cyklostezek v Čechách a na Moravě

Září je abnormálně teplotně nadprůměrné a nabízí také překvapivě málo srážek. Jízda na kole patří k oblíbeným aktivitám, u kterých se příliš nenadřete. Nebojte se vytáhnout kolo, šlápnout do pedálů a prozkoumat zajímavé cyklotrasy, jež jsou v naší zemi dostupné. Není nad to, si vychutnat krásy místní přírody a zároveň něco dobrého pro tělo udělat. Pojďme si ukázat pár tipů z velkého množství cyklotras, které křižují naši zemi.

Cyklistický okruh YEScyklo v Jeseníku

Cyklistický okruh YEScyklo má dohromady 230 kilometrů. Na trase zahrnuje oblasti Sokolského hřbetu nad jesenickými lázněmi a Českou vsí. Na cestě narazíte také na Zlatohorskou vrchovinu pod hřebeny Jeseníků. Vedou sem také trasy z Hanušovic, Starého Města a Dolní Moravy. Okruh je složen z dílčích okruhů, které jsou specifické. Některé okruhy mají převýšení i přes 1 000 metrů (pod hřebeny hor a okolo Obřích skal). Celkově jsou trasy jednotlivě označené barvou a číslem. Jednotlivé mapy jsou ke stažení na webových stránkách provozovatele. Na mapách jsou vyznačeny také odpočívadla, úschovny kol nebo nabíječky pro elektrokola.

Mohlo by vás zajímat:  Neomezujte cvičení v přírodě s příchodem chladného počasí. Mráz bude jen ku prospěchu
cyclist-gravel-bike-autumn-forest-sunny-day-low-angle-view
Zdroj obrázku: Freepik

Toulky jižní Moravou

Síť cyklostezek vedoucích jižní Moravou nabízí dohromady až 1 200 kilometrů. Cyklostezky vedou od Znojma až po Uherské Hradiště. Vydejte se na oblíbenou mikulovskou vinařskou stezku. Jedná se o méně náročný úsek, kde jedete většinu času po rovinaté trase. Pojedete kolem řeky Dyje, rybníků a Novomlýnské nádrže. Jižní část okruhu vás provede Lednicko-valtickým areálem, Mikulovem, Hlohovcem, Lednicí, Miloticemi, Dolními Věstonicemi nebo Pasohlávkami. Toto je příklad jedné z mnoha, ale opravdu mnoha možných tras vedoucích jižní Moravou.

Mohlo by vás zajímat:  Správná strava po tréninku pomůže zregenerovat svaly. Chybět v ní nesmí tři základní složky

Labská stezka

Tato stezka patří k nejoblíbenějším v Evropě. Je nutno dodat, že se jedná o opravdu dlouhou trasu, od pramene Labe v Krkonoších až pomalu k Severnímu moři. Celková délka cyklotras nabízí 1 300 kilometrů. Například český úsek Labské stezky má 380 kilometrů. Další cyklostezky jsou kratší, dosahují sotva 100 kilometrů. Projížďku si můžete udělat kolem lázní, stejně jako kolem Hradce Králové a Safari ZOO.

Zdroj: https://www.komoot.com/guide/564/cycling-in-the-czech-republic