Syndrom karpálního tunelu se zpočátku projevuje nenápadně. Jednoduchý test lze provést i doma

Syndrom karpálního tunelu je poměrně běžný problém. Trápí především administrativní pracovníky, kteří tráví většinu času na klávesnici počítače. Pokud jsou vaše prsty znecitlivělé, máte bolesti zápěstí nebo pocit, že vaše ruce slábnou, vyplatí se zkontrolovat, zda tomu tak není. Můžete udělat jeden ze tří testů, které lze provést i doma.

Rizikové faktory

Se syndromem karpálního tunelu je spojeno mnoho faktorů. I když nemusí přímo způsobit syndrom karpálního tunelu, mohou zvýšit riziko podráždění nebo poškození středního nervu. Patří sem například zlomenina nebo dislokace zápěstí, dědičná vlastnost malého objemu kanálu. Ženy mají 2–‍3krát vyšší pravděpodobnost syndromu karpálního tunelu než muži. Nejčastěji je karpální tunel diagnostikován u lidí starších 50 let.

Mohlo by vás zajímat:  Lněné semínko podporuje klidné zažívání a napomáhá hubnutí

Mezi další rizikové faktory patří obezita, těhotenství a menopauza, poruchy štítné žlázy, selhání ledvin nebo lymfedém, revmatické choroby, jako například revmatoidní artritida, chronická onemocnění, jako třeba cukrovka. Riziková je také práce, při které se provádějí opakované pohyby zápěstí, syndrom karpálního tunelu se proto často objevuje u pracovníků v kancelářích, programátorů, hudebníků, sportovců.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky karpálního tunelu

Symptomy syndromu karpálního tunelu jsou zpočátku jemné a přechodné. Postupem času se stávají problematičtějšími, mohou se ukazovat častěji a trvat po dlouhou dobu. Příznaky jsou brnění a znecitlivění prstů nebo rukou (obvykle vztahující se na palec a prsty kromě malíčku). Bolest zápěstí, pocit nedostatku síly v prstech nebo rukou, omezená schopnost přesných pohybů, časté padání předmětů z ruky, těžké sevření ruky do pěsti. Bolest se často vyskytuje v noci a dokáže probudit ze spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Není kašel jako kašel. Každý typ potřebuje jinou léčbu, uzdravení pak přijde rychleji

Testy užitečné při diagnostice syndromu karpálního tunelu jsou mimo jiné Phalenův test, Phalenův invertovaný test, jakož i Tinelův test. Při Phalenově testu by zápěstí měla být ohnutá pod úhlem 90 stupňů v poloze dlaní. Lehčí verzí je propojení rukou dohromady za zády tak, aby prsty směřovaly dolů (podle modlitby). Tato poloha se musí udržovat jednu nebo dvě minuty. Objeví-li se příznaky, jako je brnění, znecitlivění prstů, bolest zápěstí, svědčí o syndromu karpálního tunelu.

Zdroj: https://easternchiro.com.au/patient-info/could-chiropractic-help-you/carpal-tunnel-test/