Studená sprcha nastartuje metabolismus, zpevní pokožku, a dokonce zažene deprese

Studená sprcha není zrovna nejpříjemnější, ale čas od času je pro naše tělo velmi prospěšná. Díky zvolení nižší teploty při sprchování snížíme nejen účty, ale také zlepšíme fungování mnoha systémů v našem těle. Studená sprcha znamená lepší krevní oběh, zvýšenou imunitu nebo redukci celulitidy.

Zlepšení oběhu

Studená voda ovlivňuje kontrakci krevních cév, čímž zlepšuje krevní oběh v těle. Nízká teplota způsobuje zúžení pórů, pomáhá zbavit se zbarvení pokožky a zpevňuje ji. Díky uzavřeným pórům se můžete vyhnout pronikání nečistot a mikroorganismů do pokožky, což ovlivňuje její lepší stav. Studená sprcha pomáhá předcházet pavoučím žilkám a křečovým žilám na nohou.

Mohlo by vás zajímat:  Potraviny s nízkým glykemickým indexem udrží v normě hladinu cukru v krvi

Studená voda stimuluje produkci noradrenalinu, důležitého neurotransmiteru, který zabraňuje ztrátě nálady a často je používán v antidepresivech. Nervový systém je stimulován během chladné koupele a aktivují se části mozku zodpovědné za produkci endorfinů, které ovlivňují dobrou náladu. Chlad také způsobuje zvýšení glutathionu, antioxidační aminokyseliny, která zvyšuje odolnost vůči stresu.

Zdroj obrázku: Freepik

Dobrá na kůži

Zúžení krevních cév během studených koupelí má pozitivní vliv na redukci celulitidy. Chcete-li dosáhnout tohoto účinku, používejte střídavě chladný a teplý vodní proud. Krevní cévy se rozšiřují a stahují, zlepšují krevní oběh a odstraňují zbytkové toxiny a přebytečnou vodu z tkání. Tělo v reakci na chlad zrychluje metabolismus a napomáhá spalování tuků.

Mohlo by vás zajímat:  Zdraví ledvin odráží každodenní jídelníček. Sůl není jedinou potravinou, která jim dává zabrat

Nízká teplota způsobuje, že tělo lépe reaguje na zánět v těle a rychleji proti němu bojuje. Platí to především pro fyzicky aktivní lidi, u kterých se mohou po fyzické námaze objevit příznaky, jako je bolest nebo trnutí. Nejen bolavé svaly, ale také mikrotraumata nacházející se v kloubech se mohou lépe regenerovat pod vlivem studené vody.

Zdroj: https://icebarrel.com/blog/can-cold-water-immersion-help-reduce-chronic-inflammation/, https://www.lipotherapeia.com/the-peach-factor-blog/how-to-use-contrast-showers-to-prevent-cellulite-boost-skin-tone-and-fight-water-retention, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17993252/, https://www.sanctuary-bathrooms.co.uk/blog/10-mind-blowing-benefits-cold-showers/, https://www.mindbodygreen.com/articles/benefits-of-cold-showers, https://theconversation.com/cold-showers-are-said-to-be-good-for-you-heres-what-the-evidence-shows-167822, https://www.healthline.com/health/cold-shower-vs-hot-shower, https://www.webmd.com/sleep-disorders/benefits-of-cold-vs-hot-shower