Správné vytáhnutí klíštěte z kůže sníží riziko nebezpečné infekce. Existuje jediná vhodná metoda

Klíšťata si kolikrát dokážou vybrat místa, která lze přehlédnout. Ráda mají okolí břicha, hrudníku, pod koleny, na krku, hlavě a v tříslech. Právě tato místa by neměla být opomenuta během kontroly. Jakmile najdeme klíště na těle, je potřeba okamžitě jednat, neboť hrozí riziko nebezpečné nákazy. Co může nastat?

Postup vytáhnutí klíštěte z kůže

Pokud narazíte na klíště, je potřeba rychle zakročit. Tento proces nevyžaduje lékařskou pomoc, poradíte si sami v teple domova. Existuje spousta nástrojů, kterými lze klíště vytáhnout. Nejoblíbenější je pinzeta nebo kleštičky na klíště. Odborníci nedoporučují odstraňovat klíšťata prsty kvůli možnosti jeho poškození a přenesení tak bakterií a virů.

Mohlo by vás zajímat:  Jakými způsoby můžete využít kaštany? Zkuste ty praktické

Ať už si vyberete jakoukoliv metodu, je potřeba chytit klíště co nejblíže ke kůži. Zabráníte tím tak možnosti poškození klíštěte a vytečení jeho tělních tekutin. Vhodné je mít nasazené rukavice. Klíště vytahujeme mírným tahem doplněným kýváním ze strany na stranu. Jakmile klíště vytáhnete, je potřeba postižené místo dezinfikovat. Pokud postižené místo zarudne a následující dny se vytváří různé obrazce, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc, může se jednat o erytém.

Zdroj obrázku: Freepik

Když klíště nevytáhnete celé

Někdy se prostě stane, že část klíštěte v kůži zůstane. Nejčastěji to bývá hlava. Pokud tato situace nastane, můžete zbytky klíštěte odstranit pinzetou. Pokud je proces zbytku vytahování složitý, odborníci doporučují ponechat zbytky klíštěte v kůži. Tělo si se zbytky poradí.

Mohlo by vás zajímat:  Sytě zelené a zdravé túje jsou pýchou každého majitele zahrady. Známe jejich tajemství

Co dělat po odstranění klíštěte?

Vytáhnuté klíště je potřeba správně zlikvidovat. Určitě nedrťte klíště prsty, hrozila by infekce kontaminovanou krví. Výzkumy prokázaly, že klíště zabije 40% alkohol. Proto je nejlepší si nachystat misku s alkoholem, do které poté vložíte vytáhnuté klíště. Po 40 sekundách bude pavoukovec mrtvý. Místo alkoholu můžete použít vodu, ale první metoda vám umožní se zbavit parazita rychleji a bezpečněji.

Zdroj: https://health.williams.edu/medical-diagnoses/general-health-concerns/how-to-remove-a-tick/