Správné nastavení zrcátek v autě je předpokladem bezpečné jízdy

Vidět a být viděn. To je naprostý základ pro bezpečnou jízdu. A přestože nejmodernější auta už dnes mají celou řadu pokročilých asistentů, kteří jsou schopni zastavit auto před případnou překážkou ještě předtím, než by došlo ke kolizi, dobrý rozhled ani tyhle automaty nenahradí. Tím spíše, že zpětná zrcátka slouží k výhledu na věci za vozem a s okolním provozem toho mnoho nenadělají ani ti nejdokonalejší asistenti. Ne každý řidič však umí zrcátka správně nastavit, zejména když má jet autem, které není zvyklý řídit. Jaký je tedy správný postup?

Mohlo by vás zajímat:  Jak důkladně vyčistit svoje auto? Bude to chtít trpělivost

Nejprve nastartujte

Asi to vypadá na první pohled zvláštně a navíc je to pravděpodobně v rozporu s tím, co vám kdysi vtloukal do hlavy váš instruktor v autoškole. Ale v dnešních autech se sedadlo řidiče chová jinak, pokud je motor vypnutý. Aby bylo vystupování a nastupování co nejkomfortnější, sedadlo po vypnutí motoru poklesne a většinou se také posune o kousek dozadu. Pokud byste tedy zrcátka nastavili před nastartováním, později byste je pravděpodobně stejně museli ještě přenastavit.

Zdroj obrázku: Freepik

Pohodlně se posaďte

Po nastartování byste měli zaujmout pozici, která je vám pohodlná a ve které máte nejlepší výhled z auta. Této poloze přizpůsobte sedadlo a nezapomeňte přitom na opěrku hlavy, která zvyšuje bezpečí řidiče, ale zároveň může způsobit pěkně nepříjemná zranění, pokud není ve správné poloze tak, aby se o ni dala pohodlně opřít hlava a zapadla do příslušné prohlubně.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatek paliva lze řešit různými způsoby. Bezpečnými i bizarními

Nastavte všechna zrcátka

Teprve poté je možné začít nastavovat zrcátka. Mějte přitom na paměti, jak se za volantem obvykle pohybujete, a to zejména v případě, že máte na autě půlená či kónická boční zrcátka. Kombinací pohledů do zrcátek byste měli pokud možno získat kompletní přehled o dění za vámi, byť pochopitelně platí, že čím větší a robustnější auto máte, tím větší má takzvaný mrtvý úhel, a tím méně bezpečné pochopitelně v tomto ohledu je.

Zdroj: https://glassdoctor.com/blog/adjust-your-car-mirrors-for-maximum-visibility-and-safety