S muškáty se není nutné loučit. Díky jednoduché vychytávce přežijí až do příštího jara

Pelargonie neboli muškáty jsou jednou z nejoblíbenějších a nejčastějších rostlin, které zdobí naše balkóny. I když jsou muškáty často považovány za letničky, krásně kvetou i na podzim. Ačkoli nejsou muškáty mrazuvzdorné, můžeme je před zimou uchránit, aby nám další rok dělaly na našich balkónech znovu radost.

Kde se vzaly pelargonie?

Původ muškátu je v severní Africe. To nám napovídá mnohé o jejich odolnosti vůči mrazu. Muškátům nevadí horké letní dny, spíše naopak. Dokonce jim nevadí, pokud nemají dostatečnou zálivku. Mnoho lidí žije v domnění, že se s příchodem zimy musíme s muškáty rozloučit. Není to tak úplně pravda. Muškáty můžeme zazimovat.

Mohlo by vás zajímat:  Kolonu jde zvládnout v klidu. Stačí řídit se několika tipy

Zazimování muškátů může být problematické

Důvodem k radosti může být, pokud se nám povede vypěstovat velký a působivý muškát, který nám kde kdo bude závidět. Velikost muškátu nám ale může být na obtíž, pokud se rozhodneme muškát zazimovat. Květina z balkónu potřebuje být přemístěna na místo, kde je chlad a přístup světla. Takových podmínek je obtížné dosáhnout uvnitř domu nebo bytu. Proto se spousta lidí zbavuje celého exempláře a na jaře si pořídí nové sazenice.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak přezimovat muškáty v papírovém sáčku

Je ale přeci škoda vyhodit rostlinu, o kterou jsme celou sezónu pečovali. Stačí znát jednoduchý trik. Může se zdát trochu netradiční, ale opravdu funguje. Budeme potřebovat papírový sáček a místo, kde bude teplota 5–10 °C. Muškáty vyjmeme z květináčů a očistíme kořeny od hlíny. Květiny vložíme do sáčku kořeny vzhůru. Jednou měsíčně je potřeba muškáty zalévat. Květinu vytáhneme ze sáčku a na hodinu ponoříme kořeny do studené vody. Je zcela normální, že listy budou mít špatný vzhled. Listy časem uschnou a opadají.

Mohlo by vás zajímat:  Správné nabíjení zaručí dlouhou životnost a výdrž baterie v telefonu

Probuzení muškátů

Z vegetačního klidu bychom měli muškáty začít probouzet na přelomu února a března. Probuzení by mělo být pomalé a postupné. Nejdříve muškáty vyjmeme ze sáčku a vložíme do nádoby se studenou vodou. Pokud si všimneme uschlých výhonků, jednoduše je odstraníme. Poté muškáty přesadíme do květináče, který umístíme k oknu. V této fázi rostlina potřebuje mírnou a pravidelnou zálivku. Za nějaký čas začnou rašit malé zelené lístky. Jakmile začnou být teplé jarní dny, můžeme muškáty otužovat tím, že je dáme každý den na pár hodin ven. Na balkón muškáty umístíme ve druhé polovině května.

Zdroj: https://www.gardengatemagazine.com/articles/how-to/all/how-to-overwinter-geraniums/