S mravenci se můžeme vypořádat přírodní cestou

Mravenci jsou důležitou součástí ekosystému, i proto jsou v mnoha zemích chránění. Jejich vytrvalost a organizovanost můžeme jen obdivovat. Díky své týmové práci dokáže jedno mraveniště během pár dní zlikvidovat třeba i zdechlinu jelena, ze kterého zbydou jen parohy a hromádka kostí. Ale pokud se mravenci obrátí proti nám, o naše sympatie rychle přijdou. Ať už se vám usadili na chatě, chalupě, na zahradě, nebo dokonce na balkoně, možná teď přemýšlíte, jak se jich efektivně a pokud možno také šetrně zbavit.

Mohlo by vás zajímat:  Tři tipy, jak chránit děti v online prostředí

Na pastičky zapomeňte

V obchodech běžně koupíte pastičky na mravence. Ty jsou ale velmi nebezpečné, v principu jde totiž o jedem napuštěný cukr, který si mají nic netušící mravenci zatáhnout do mraveniště, kde jej postupně zkonzumují a otráví se. Ale umístit si domů jed, který pak budou mravenci vláčet po celé zahradě, není ten nejlepší nápad. Zejména v rodinách, které mají malé děti nebo které chovají domácí mazlíčky. I ti se totiž mohou otrávit jednak jedem samotným a jednak otrávenými mravenci.

Mohlo by vás zajímat:  Sezóna klíšťat ještě nekončí. Banální test prozradí, jestli se vyskytují i na vaší zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Využijte přírodní odpuzovače

Naštěstí pro nás nemohou mravenci vystát odéry, které jsou naopak lidem velmi příjemné. Do této kategorie spadají například intenzivní citrusové vůně, ale také vůně různých éterických olejů. A mravenci se také jako čert kříži vyhýbají bylinám, jako jsou bazalka, česnek nebo máta. Pokud je nastražíte na místa, kudy k vám mravenci pronikají, rychle se stáhnou.

Přerušte mravenčí dálnice

Zároveň si můžete posvítit na jejich cestičky. Ty si totiž mravenci značkují feromony a pak chodí stále stejnými trasami. Díky tomu ostatně najdou cestu zpět do mraveniště, i když jsou desítky metrů daleko. Jejich neviditelné cestičky můžete přehradit třeba mletou skořicí, hřebíčkem, mletým pepřem nebo drceným chilli. Tak vytvoříte pro mravence nepřekonatelnou bariéru i bez použití jedů nebo jiné chemie.

Zdroj: https://www.thespruce.com/get-rid-of-ants-cheaply-and-naturally-1388157