„S Chorvatskem jsme tento rok skončili. Na pobyt jsme neměli peníze, na cestu čas a nervy,“ tvrdí Petr s rodinou

Dlouhá léta jsem tradičně směřoval s rodinou k jadranským břehům, ale tento rok je konečným rozhodnutím: Chorvatsko se pro nás stalo minulostí. Pár posledních let bylo ve znamení váhání, ale letos jsme se pevně rozhodli, najít jiný kout světa k odpočinku. A nelitovali jsme.

Překážky na každém kroku

Snažit se dostat do Chorvatska vlastním autem je často jako zdolávat překážkovou dráhu. Letadlo? Možné, ale pak čelíme výzvám v podobě transferů do ubytování a dalších organizačních záležitostí. Vlaky zase končí na stanicích, a odtud je cesta k ubytování zase na nás. Takže nejpřijatelnější možnost je jet autem.

Mohlo by vás zajímat:  Tohle v letadle nikdy nezkoušejte, pokud nechcete naštvat posádku i ostatní cestující

Už při nákupu dálniční známky v Rakousku musíme přizpůsobovat dobu našeho pobytu, a co se týče slovinských dálničních praktik, raději se k tomu ani nebudu vyjadřovat. Dvě známky za dobu jednoho výletu a každá za nemalé peníze? A pak je tu vyčerpání z řízení, neustálé dopravní zácpy, zjišťování kde nejlevněji natankovat, doufání v provozuschopnost auta… Už jsme toho měli dost, tohle není pro nás.

Zdroj obrázku: Freepik

Rostoucí výdaje, stejná kvalita

Vraceli jsme se na to samé místo každý rok, a tak jsme rok od roku také jasně viděli, jak naše výdaje stále stoupají. To platí nejen pro ubytování, ale prakticky pro všechno. Navzdory vyšším cenám ale kvalita zůstává na stejné úrovni nebo i klesá. Mám pocit, že jsme pro místní obyvatele jen další zákazníci, kteří jsou tu jen proto, aby utratili peníze. A letos, když jsem viděl nový ceník ubytování zvýšený o 15 %, byl to poslední hřebíček do chorvatské rakve. Nemám nic proti tomu, zaplatit více, když je to někde vidět. Ale jaké proboha může mít vícenáklady majitel apartmánu, který mu předáváme uklizený a pár hodin po nás nastupuje další rodina?

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro bezpečné a pohodové cestování s dětmi autem

Takže jsme letos řekli, ahoj Chorvatsko. Už nechceme vyhazovat peníze za obyčejný pobyt, ani vynakládat zbytečnou energii na cestování. Proč bych nemohl vyzkoušet něco nového, když za podobnou cenu můžu jet s rodinou do Turecka na all inclusive? Vše zařízeno cestovní agenturou, a já nemusím řešit nic víc než to, abych byl včas na letišti a při cestě zpět ve správný čas příjezdu transferového autobusu. A po tom, co jsme právě Turecko vyzkoušeli, mám jasno. Už mě Chorvatsko nikdy neuvidí, mé peníze budou lépe využity jinde. Jen lituji, že jsem „neotevřel oči“ dříve.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Petra M.