Dobře seřízené radiátory ušetří v zimě starosti

Letošní topná sezona by měla být o poznání klidnější než ta předchozí, kdy mnoha rodinám hrozily několikanásobné účty za energie. Ale mezinárodní situace je stále poměrně napjatá, a pokud tentokrát udeří opravdu silné mrazy, nikdo nedokáže předpovědět, jak to bude vypadat na trhu s energiemi. Proto je dobré se letos na zimu pořádně připravit, domácnost zateplit, utěsnit okna a dveře a zamyslet se nad tím, jak moc a ve kterých místnostech je třeba topit, aby nám doma bylo příjemně. A kromě toho je třeba na zimu připravit také radiátory, jinak bude jejich provoz drahý a neefektivní. Udělejte to včas!

Mohlo by vás zajímat:  Šálek kávy nakopne dracénu energií. Nádherně se zazelená a poroste jako o závod

Dobrých řemeslníků je nedostatek

Pokud odhalíte nějaký závažný nedostatek, který si nesvedete opravit svépomocí, při včasné kontrole máte obvykle možnost sehnat instalatéra ještě předtím, než udeří první mrazy, aniž byste si museli připlácet za expresní služby. Hlavně ve velkých městech je přitom po šikovných řemeslnících vysoká poptávka, takže mohou být dostupní až několik týdnů poté, co je začnete shánět.

Zdroj obrázku: Freepik

Drobné nesrovnalosti

Většina potíží s radiátory jsou naštěstí jen drobnosti, se kterými si většina z nás dokáže poradit sama. Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté ručičky. Nejčastěji jde o špatně přišroubované nebo úplně chybějící vypouštěcí ventily. Ty se nacházejí na spodní části radiátoru a můžete je snadno dotáhnout, většinou plochým šroubovákem nebo francouzským klíčem. Pokud by ventilek chyběl, je možné jej koupit v každém železářství.

Mohlo by vás zajímat:  Nenáviděný plevel se snadno promění v cenné hnojivo. Rostliny posílí a ochrání před škůdci

Odvzdušnění ventilátoru

Ventilátor je také třeba před začátkem topné sezony odvzdušnit. Ty starší pak možná budete muset znovu odvzdušnit během zimy, modernějším a lépe seřízeným zařízením bude stačit odvzdušnění jedno. K odvzdušnění stačí hadice, kterou připevníte k výše zmíněnému ventilu, a úplně jej povolíte. Voda z topení vytlačí vzduch a pak bude moci zahřívat celou plochu radiátoru.

Zdroj: https://www.theradiatorcentre.com/blog/article/117/how-to-get-your-radiators-ready-for-winter