Řada řidičů překračuje v obci maximální povolenou rychlost nevědomky

Většina z nás určitě někdy při jízdě přesáhla doporučenou rychlost v některých úsecích. Mnozí z nás to dělají zcela vědomě, ale existují i tací, kteří to činí nevědomky. Pokud je však tato rychlost změřena policií, mohou nastat nepříjemné hádky s policií a zbytečná snaha obhájit se.

Omezení rychlosti v obcích

V obcích je obvyklá maximální povolená rychlost 50 kilometrů v hodině. Nicméně existují situace, kdy tato rychlostní omezení neplatí. Přítomnost dalších dopravních značek podél silnice v obci nebo přímo pod značkou vjezdu do obce může upravovat povolenou rychlost na jinou hodnotu. Některé úseky obcí mohou například povolovat rychlost až 70 km/h, pokud je toto omezení jasně signalizováno kulatou značkou s bílým polem, červeným lemem a číslem uprostřed.

Mohlo by vás zajímat:  Předejděte mlžení oken v autě jednoduchými kroky
Zdroj obrázku: Freepik

Nesprávné chápání povolených rychlostí

Mnoho lidí vjíždí do obcí a v okamžiku, kdy zaregistrují značku povolující vyšší rychlost, se rozhodnou sešlápnout plyn a jet povolenou rychlostí 70 km/h. Takto mohou pokračovat přes celou obec. Když jsou však zastaveni policejní hlídkou a konfrontováni s tím, že překročili povolenou rychlost, diví se a snaží se přenést odpovědnost na chybné dopravní značení. Ve skutečnosti však jejich nedostatečná znalost dopravních předpisů nese hlavní vinu za jejich chybu. Je proto důležité, abychom si dobře osvojili pravidla a omezení rychlosti v obcích, abychom se vyvarovali nepříjemných situací a sankcí.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru ojetého auta je hlavním parametrem bezpečnost

Opatrnost při upravované rychlosti

Při vjezdu do obce, kde je povolena vyšší rychlost než 50 km/h, je důležité si uvědomit, že toto omezení neplatí po celém území obce. Omezení rychlosti mohou být rušena běžnými křižovatkami a dalšími značkami. Pokud nevidíme další značku upravující rychlost za křižovatkou, znamená to, že musíme pokračovat maximální povolenou rychlostí v obci, tedy 50 km/h. Mnoho lidí však na tuto skutečnost zapomíná a poté se diví, když jsou přistiženi policií a konfrontováni s pokutou a body na řidičském průkazu.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Speed_limits_in_the_Czech_Republic