Proti psímu štěkání jde zakročit účinnou metodou, která hraničí s týráním

Ať už se jedná o malého, či velkého psa, jeho štěkot může být pro okolí značně nepříjemný. Zvláště pokud se zvíře vyznačuje přehnaně reaktivní náturou. O to horší je, když má takového mazlíčka například váš soused. I proto někteří lidé přišli na způsob, jak zvíře donutit přestat štěkat i přes zeď. Měl by se ale tento způsob používat?

Proč k nadměrnému štěkání dochází?

Důvodů pro tento nešvar je mnoho. Je ale třeba si pamatovat, že štěkání je přirozenou součástí psů a nemůže tak zcela vymizet. Zvláště některá plemena jsou pro svoji hlasitost známá. I přesto jsou ale většinou psi velmi učenliví a na této vlastnosti se dá zapracovat.

Mohlo by vás zajímat:  Prořezání stromů na zahradě se může prodražit. Předpisy stanovují přísná pravidla

Častou příčinou pro nadměrnou hlasitost je zejména nedostatek výcviku. S tímto fenoménem se můžeme setkat hlavně u psů menšího vrstvu. Panuje totiž přesvědčení, že malá plemena se nemusí tak moc cvičit, jelikož většinou nezpůsobí takové škody jako nevycvičené velké plemeno.

Zdroj obrázku: Freepik

S tím jde ruku v ruce to, že někteří lidé nechávají své mazlíčky doma samotné příliš dlouhou dobu. Pes se tak poté dožaduje pozornosti, teskní či se doma jednoduše bojí. Proto by si měl pořídit psa hlavně ten, kdo má čas a prostor se o něj starat a cvičit ho.

Mohlo by vás zajímat:  Při jízdě na koloběžce platí pravidla podobná jako u jízdních kol

Jak zakročit?

Selský rozum nám napoví, že ideální by bylo domluvit se sousedem. Ne vždy ale tato možnost zafunguje. A i pokud vás soused rovnou neodmítne, i tak je procedura výcviku běh na dlouhou trať.

Právě proto byl vynalezen prostředek, který by měl psí štěkání zastavit. Jedná se o vysokofrekvenční zvukový signál, který pes slyší i přes zeď. Problém ale je, že tento způsob funguje na podobné bázi jako třeba elektrický obojek. Takto vysoký zvuk není psovi příjemný a v podstatě ho vystraší. Tento prostředek využívají nejen naštvaní sousedé, ale i někteří páníčci. Otázkou pak je, zda už podobné metody nezachází do oblasti týrání.

Zdroj: https://bmcvetres.biomedcentral.com/articles/10.1186/1746-6148-8-93