Při prodeji ojetého vozu využívají prodejci několik důmyslných taktik

Koupě ojetého vozidla může být výzvou. Dříve se tato úloha spojovala převážně s podezřelými autobazary, kde bylo třeba být obezřetný, aby nedošlo k podvodu. Nicméně dnes už i soukromí prodejci využívají různé triky a metody, aby se zbavili svého vozidla. Jaké jsou nejčastější způsoby, kterými dokážou manipulovat s potenciálním zájemcem o ojetý automobil?

Trik s fiktivním druhým zájemcem

Jedním z nejstarších triků v automobilovém průmyslu je ten, který využívá fiktivního druhého zájemce. Bez ohledu na to, zda se jedná o autobazar, nebo soukromého prodejce, začínají prodávající hovořit o tom, že existuje ještě jeden potenciální zájemce. Hlavním cílem této taktiky je vzbudit v kupujícím pocit, že mu dané vozidlo uteče. Kupující se tak předčasně rozhoduje a okamžitě podepisuje smlouvu, přestože ještě nedávno zvažoval možnosti a potřeboval čas na rozmyšlenou.

Mohlo by vás zajímat:  Výhrady proti elektromobilům ve srovnání s auty se spalovacím motorem neobstojí

Taktika se vzdálenou pobočkou

V minulosti bylo oblíbenou praktikou prodejců na autobazarech poslat zájemce o ojeté vozidlo na úplně jinou, vzdálenou pobočku. Nicméně i někteří soukromí prodejci se uchylují k podobnému triku. Bez váhání se s autem vydají na dlouhou cestu, jen aby zájemce měl vozidlo co nejdále. Tím se vytváří situace, kdy kupující, který již absolvoval náročnou cestu, se snaží vyhnout zklamání a neúspěchu tím, že nakonec vozidlo koupí, i když není zcela spokojený.

Zdroj obrázku: Freepik

Falešná sleva

Další známou fintou, která má manipulovat s potenciálním zájemcem o ojeté auto, je podvodná sleva. V podstatě jde o situaci, že když kupující příliš neváhá a rychle podepíše smlouvu, dostane slevu na vozidlo. Prodejce se snaží vzbudit dojem, že prodává auto pod cenou, a kupující tak získává výhodný obchod. Nicméně často se jedná o trik, který slouží pouze k dotlačení kupujícího k rychlému podpisu smlouvy a zabránění mu v tom, aby se nad koupí vozidla příliš dlouho rozmýšlel.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek jara řidiči vítají, počítat ale musí se zhoršenými podmínkami

Tato taktika využívá lidskou touhu po získání výhody a pocit, že se nakonec podařilo dostat vozidlo pod tržní cenu. Prodejci se snaží vzbudit u kupujícího pocit, že je ve výhodné pozici a že odmítnutím této slevy by přišel o skvělou příležitost. To podporuje okamžité rozhodnutí, i když kupující nemá dostatek času na zvážení všech faktorů a možností.

Zdroj: https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/092915/7-mistakes-avoid-when-buying-used-car.asp