Při manipulaci se syrovým kuřecím masem je namístě dodržet všechna hygienická doporučení

Kuřecí maso patří mezi oblíbené ingredience v kuchyni po celém světě. Bohužel může také představovat riziko pro zdraví, pokud s ním není manipulováno správným způsobem. Syrové kuřecí maso může být zdrojem nebezpečných bakterií, které mohou způsobit potravinové otravy a vážné zdravotní problémy. Proto je důležité věnovat zvláštní pozornost hygienickým opatřením při manipulaci s kuřecím masem.

Skladování

Když už máte syrové kuřecí maso doma, musíte se o něj pečlivě starat, aby nedošlo ke kontaminaci a riziku onemocnění. Je důležité mít na paměti, že syrové kuřecí maso může obsahovat nebezpečné bakterie, jako je Salmonella a Campylobacter, které mohou způsobit vážné onemocnění. Proto je důležité, aby bylo maso zakoupeno těsně před vařením a aby bylo co nejkratší dobu vystaveno teplotám mimo ledničku. Maso by mělo být uloženo do plastového sáčku, aby se zabránilo kontaminaci jiných potravin.

Mohlo by vás zajímat:  Anýz je lék na nachlazení, infekce i trávení. Účinně působí také proti škodlivým bakteriím

Při přepravě domů by mělo být vždy chlazeno a ujistěte se, že je chráněno před vysokými teplotami. Při manipulaci s masem před vařením a podáváním je důležité používat samostatné nádobí a kuchyňské potřeby, aby nedošlo ke kontaminaci jiných potravin. Nesmíte používat talíře nebo nádobí, které byly použity pro syrové maso, pro již uvařené maso nebo jiné potraviny. Ujistěte se, že syrové maso nepřijde do styku s potravinami, které nebyly předem vařeny, jako je syrová zelenina nebo ovoce.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky a sušené ovoce jsou první pomocí při přejedení, bolesti břicha i nadýmání
Zdroj obrázku: Freepik

Teplota při vaření

Správné dotažení teploty u masa je klíčové pro zabránění možné kontaminace a rizika infekce. Zkontrolování vnitřní teploty masa by mělo být provedeno pomocí teploměru na maso. Je důležité měřit teplotu v nejtlustší části masa, nejlépe v oblasti prsou a stehna. Pro kuřecí maso by měla být minimální vnitřní teplota 76,7 °C v oblasti prsou a nejméně 79,4 °C v oblasti stehna.

Pokud nemáte k dispozici teploměr na maso, můžete zkontrolovat dotažení pomocí vidličky. Propíchněte maso v oblasti prsou a stehna a ujistěte se, že šťávy jsou čiré a neobsahují růžové nebo krvavé tekutiny. Pokud se v šťávách nachází růžová barva, znamená to, že maso není dostatečně propečené a je nutné ho vrátit na sporák.

Zdroj: https://www.cdc.gov/foodsafety/chicken.html, https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-happens-if-you-eat-raw-chicken, https://www.azolifesciences.com/article/Microbes-in-Raw-Meat.aspx, https://www.canr.msu.edu/uploads/resources/pdfs/mi_fresh_poultry.pdf, https://cookthink.com/how-to-tell-if-chicken-is-done/