Před příchodem prvních mrazů je důležité postarat se o autobaterii

Připravujete-li svůj vůz na zimu, rozhodně byste neměli zapomenout na jeho baterii. Ano, i auta se spalovacími motory mají akumulátory, byť je dnes veřejný prostor plněn zejména diskusemi o bateriích elektromobilů. V každém případě také u klasických aut je baterie důležitá a v zimě jsou na ni kladeny o poznání větší nároky než v jiných ročních obdobích. Proto by měla být v perfektním stavu, jinak reálně hrozí, že nenastartujete. Jak byste měli baterii na zimu nachystat, respektive na co byste se měli zaměřit?

Mohlo by vás zajímat:  Jízda za vozem autoškoly by měla být ohleduplná a podle pravidel

Životnost baterie

Průměrná autobaterie vydrží kolem pěti let. Dražší typy baterií obvykle odolávají zubu času o něco lépe než ty levnější, ale dnes už to zdaleka nemusí být pravidlem. Pokud už má vaše baterie za sebou více než pět let, rozhodně byste se pomalu měli začít poohlížet po její náhradě. Tím spíše, že pořizovací cena baterie objednané s delší dobou dodání z internetu je podstatně příznivější, než když budete akumulátor shánět na poslední chvíli a budete muset brát, co bude zrovna k dispozici.

Mohlo by vás zajímat:  Značka Stop vyžaduje od řidiče dodržování jasných pravidel
Zdroj obrázku: Freepik

Kapacita baterie

Nejsnazší způsob, jak zjistit, v jakém stavu baterie je, je změřit její kapacitu. Nemáte-li k tomu potřebné vybavení, není nic snazšího než si kapacitu nechat změřit v autoservisu, třeba při přezouvání pneumatik. Měření přesně určí, zda už dozrál čas na výměnu, nebo jestli můžete své stávající baterii věřit ještě jednu sezonu.

Pravidelné dobíjení

I když měření kapacity dopadne nad očekávání dobře, neznamená to ještě automaticky, že máte vyhráno. V zimě se baterie vybíjí mnohem rychleji než v létě a navíc většina lidí přestane jezdit na výlety a další dlouhé jízdy, při kterých se akumulátor za provozu dobíjí. Na to je třeba myslet a baterii čas od času dobít pomocí kabelů. Používáte-li auto často, ale jen na krátké jízdy a dojíždění, během zimy byste baterii měli dobíjet pro jistotu každý měsíc.

Zdroj: https://www.startrescue.co.uk/breakdown-cover/motoring-advice/car-servicing-and-repairs/how-to-keep-your-battery-in-good-condition