Pravidelná údržba auta přispívá k jeho nižší spotřebě

Pravidelná a správná servisní údržba vašeho vozu je zásadní pro bezproblémový provoz automobilu a výrazně tak může ovlivnit i jeho životnost. Pravidelnou údržbou dosáhnete také nižší spotřeby pohonných hmot. Na co se tedy zaměřit, abyste dosáhli i nižší spotřeby?

Kontrola oleje

Kontrolu motorového oleje není radno podceňovat. Olej plní hned řadu funkcí uvnitř auta, jako je například mazání, chlazení, těsnění nebo čištění motoru. Pokud nebude ve vašem automobilu dostatek oleje, může to mít v některých případech pro motor až fatální následky. Následná oprava motoru může být velmi vysoká. Většina řidičů se spoléhá na rozsvícení kontrolky, která upozorní na nízkou hladinu oleje. Ne všechny palubní počítače mohou indikovat správně, takže není radno se spoléhat na systém. Nejpřesnější je ruční kontrola prostřednictvím měrky.

Mohlo by vás zajímat:  Elektromobily nejsou pro Čechy ideálním vozem na dovolenou
mechanic-changing-engine-oil-car-vehicle
Zdroj obrázku: Freepik

Údržba pneumatik

Snažte se udržovat pravidelně správný tlak v pneumatikách. Na kontrolu tlaku velmi často řidiči zapomínají nebo se tím nechtějí trápit. Standardní hodnoty se pohybují v rozmezí 2-2,5 baru. Záleží na konkrétním vozidle. Hodnoty lze najít přímo v automobilu v tabulce nebo na internetu, stačí znát typ automobilu. Doporučuje se kontrolovat tlak minimálně jednou měsíčně. Nesprávný tlak v pneumatikách vede k vyšší spotřebě paliva, ohrožení bezpečnosti na silničním provozu, rychlejší opotřebení pneu i vyšší riziko aquaplaningu.

Mohlo by vás zajímat:  Po pořízení elektromobilu čekají na majitele další vysoké náklady

Provoz a údržba klimatizace

Optimální teplota v interiéru klimatizovaného vozidla by měla být o 5-6 °C nižší než vnější teplota a neměla by být nižší, jak 22 °C. Doporučuje se preventivní zapnutí klimatizace po celý rok. V každém ročním období, jednou za 15 dní, alespoň na pár minut. Díky tomuto přístupu prodloužíte spolehlivé fungování klimatizace.

Nezapomínejte na servis klimatizace. Čištění systému klimatizace, případné doplnění chladicího média by se mělo provádět alespoň 2x ročně. Zabráníte tím tak množení roztočů a baterií, pro které je vlhké prostředí ideální pro množení. Údržbu svěřujte odbornému servisu.

Zdroj: https://medium.com/@autocarrepair01/7-reasons-why-regular-car-servicing-boosts-fuel-efficiency-and-affects-emissions-b8b2a8b5a073