Používání ruční brzdy dělá některým řidičům problémy

Ruční neboli parkovací brzda není na rozdíl od mnoha elektronických vychytávek a poloautomatických asistentů žádná horká novinka, v autech je od nepaměti. Přesto se zdá, že s ní mnoho řidičů neumí správně zacházet, což je dříve či později dožene do autoservisů, které reportují stále více poruch ručních brzd. A to jak u aut s klasickou mechanickou ruční brzdou, tak s poněkud specifickou automatickou variantou. A jak jste na tom vy, umíte s ruční brzdou zacházet správně?

Nepoužívání ruční brzdy

Jeden z častých nešvarů zejména mladších českých řidičů je, že ruční brzdu nepoužívají vůbec. Tak sice pochopitelně k jejímu poškození dojít nemůže a do statistik se takové počínání nezapíše, ale správné to rozhodně není. Zaparkovat auto v kopci je pak prakticky nemožné, aniž necháte zařazený rychlostní stupeň. A i na rovině je možné auto bez ruční brzdy a s neutrálem relativně snadno roztlačit, čehož občas nějaký vtipálek využije. Ruční brzdu je tedy radno využívat tak, jak automobilky zamýšlejí.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní pneumatiky za výhodnou cenu nemusí splňovat potřebnou kvalitu
Zdroj obrázku: Freepik

Rozjezd do kopce

Trošku komplikovanější to začíná být, když řidiči využívají ruční brzdu při rozjíždění se do kopce. Tady záleží na tom, zda je váš vůz vybavený moderním asistentem, takzvaným hill holderem, či nikoli. Hill holder ruční brzdu nenahrazuje, ale automaticky ji zapíná a vypíná. Ruční zásah tak může nadělat více škody než užitku. U starších modelů bez tohoto asistenta je pochopitelně využívání ruční brzdy v této situaci žádoucí.

Ruční brzda v zimě?

Ač na internetu najdete zaručeně pravdivé zvěsti o tom, že v tuhých mrazech může ruční brzda přimrznout a při rozjezdu se pak zničí, nic podobného se běžně neděje. A to ani ve státech s mnohem horšími podmínkami než v České republice. V zimě tak ruční brzdu můžete využívat úplně stejně jako v jakémkoli jiném ročním období. Dojde-li k jejímu poškození, na vině je spíše způsob jejího využívání než teplota hluboko pod bodem mrazu.

Zdroj: https://ackodrive.com/car-guide/handbrake-in-cars/