Používání mobilního telefonu způsobuje problémy se zuby

Zubaři přinášejí špatnou zprávu pro milovníky moderních technologií. Jak ukazuje nedávný výzkum provedený v Izraeli a Itálii, neustálé surfování na chytrém telefonu, kontrolování notifikací a sledování příspěvků na sociálních sítích může mít neblahý dopad na zuby. Může za to doprovodný stres a stále častější syndrom FOMO.

Kontrola telefonu způsobuje skřípání zubů

Až 24 % lidí, kteří neustále kontrolují mobilní telefon, během dne nevědomky skřípe zuby. Téměř stejný počet (21 %) to dělá i v noci ve spánku. Až 29 % uživatelů si stěžuje na bolesti svalů v oblasti hlavy a krku. Příčinou je podle vědců intenzivní stres, který používání mobilních zařízení doprovází. Poukazují také na syndrom FOMO (fear of missing out), který se projevuje častou a nervózní kontrolou telefonu.

Mohlo by vás zajímat:  Sladké plody jahod jsou jen pro vyvolené. Mnoho lidí je nemůže ani ochutnat

Téměř 50 % lidí přiznalo, že chytrý telefon a nutkání jej neustále kontrolovat jsou pro ně zdrojem středního až vysokého stresu. Navíc 54 % lidí trpí kvůli tomuto zařízení nespavostí. Skřípání zubů, tedy bruxismus, se objevuje u čím dál tím mladších lidí. V jeho důsledku dochází k přetěžování svalů, vazů a kloubů, což způsobuje chronické bolesti hlavy, šíje a ramenou. Bez včasné léčby může dojít k omezení pohyblivosti dolní čelisti.

2148113953
Zdroj obrázku: Freepik

Léčba je možná

Ve studii vědci jasně dokazují silnou souvislost mezi hodinami trávenými sledováním chytrého telefonu a rozvojem každodenního bruxismu. Nejčastější byl kontakt zubů se zavřenými ústy a byl hlášen u více než 13 % pozorovaných. U 7 % bylo pozorováno napětí žvýkacích svalů, 2,5 % mělo problém s nervózním zatínáním zubů a 0,5 % jimi navíc skřípalo.

Mohlo by vás zajímat:  Mobilní telefon pod stromečkem nemusí být nejlepší volbou

Je zajímavé, že tyto příznaky byly častěji pozorované u žen. Lidé, kteří si všimnou, že se problém týká i jich, by měli reagovat co nejdříve. Moderní stomatologie je schopná účinně léčit a zmírňovat příznaky bruxismu u lidí všech věkových kategorií bez ohledu na příčinu. Lidem bývá většinou nasazena speciální dlaha, která uvolňuje svaly a chrání zuby.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/teeth-grinding/, https://irishdentistry.ie/link-found-smartphone-usage-bruxism/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8742619/, https://www.dovepress.com/problematic-mobile-phone-use-increases-with-the-fear-of-missing-out-am-peer-reviewed-fulltext-article-PRBM, https://www.verywellmind.com/how-to-cope-with-fomo-4174664, https://www.aftau.org/news_item/excessive-use-of-smartphones-and-social-media-likely-to-lead-to-teeth-grinding-and-facial-muscle-pain/, https://www.timesofisrael.com/smartphone-fomo-is-physically-hurting-people-israeli-study-finds/, https://en.wikipedia.org/wiki/Fear_of_missing_out, https://english.tau.ac.il/news/smartphones_excessive_use, https://www.timesofisrael.com/smartphone-fomo-is-physically-hurting-people-israeli-study-finds/