Pokojové rostliny jsou víc než dekorace. Díky některým bude domácí vzduch vždy dokonale čistý

Rostliny zútulňují náš domov a jsou pěknou dekorací. Mají ale i skryté vlastnosti. Některé z nich jsou schopné očistit vzduch od škodlivých látek, například od amoniaku a benzenu.

Jak se doma chránit před smogem?

Zhoršená kvalita ovzduší je čím dál větším problémem. Kvůli smogu se zvyšuje riziko onemocnění dýchacího a nervového systému, kardiovaskulárního systému a vzniku rakoviny. Pokud je možnost vyčistit ovzduší alespoň v našich domácnostech, proč toho nevyužít. Díky fotosyntéze rostliny pohlcují znečistěný vzduch. Rostliny dýchají svými listy. Znečistěný vzduch putuje přímo do kořenového systému rostliny, kde je následně neutralizován.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěné prvky na zahradě potřebují na jaře ošetřit. Důležitá je ochrana před vnějšími vlivy
Zdroj obrázku: Freepik

Nejznámější protismogové rostliny

Mezi jednu z oblíbených rostlin patří zamiokulkas. Tato rostlina není náročná na péči a navíc funguje jako skvělá čistička vzduchu. Zamiokulkas je rostlina, která ke svému životu potřebuje polostín. Pochází ze suchých oblastí, proto by se neměl moc zalévat. Zamiokulkas nemá problém vydržet bez vody i dva měsíce. Vzduch dokáže vyčistit i břečťan nebo dracéna. Všechny zmíněné rostliny vyčistí vzduch od těchto látek:

  • benzenu,
  • formaldehydu,
  • xylenu,
  • toluenu.

Pokud se rozhodnete pro pěstování břečťanu, je dobré si jeho pěstování nastudovat. Břečťan nemá rád přímé slunce. Slunce by ho mohlo spálit. Vyhovuje mu nejlépe polostín, protože v úplném stínu přestane růst. Břečťan je nutné pravidelně zalévat, jinak začne žloutnout. Co se týká dracén, jsou mnohem jednodušší na pěstování než břečťan. Měly by být na mírně slunném místě. Mají rády vlhko, ale pozor na přelévání. Existují i další rostliny, které pomohou eliminovat smog, jsou to například kapradina, aloe vera, velikonoční kaktus a další. Pro efektivnější vyčištění vzduchu od smogu je zapotřebí mít doma alespoň tři tyto rostliny.

Zdroj: https://www.almanac.com/10-indoor-plants-clean-air