Po vypití kávy běží většina lidí rovnou na toaletu. Tento jev zaujal i vědce

Kávu není třeba představovat. Patří k nejoblíbenějším nápojům na světě vůbec. Je známá především díky svému aroma, chuti a kofeinu, který dodává energii. Všimli jste si, ať už na sobě, nebo někom jiném, že po vypití kávy přijde rychle potřeba jít na toaletu? Víme důvody, proč tomu tak je.

Vědci se snažili přijít na látky, které vyvolávají nutkání jít na toaletu. Jasnou odpověď ale nemají. Shodli se ovšem v tom, že káva, ať už s kofeinem, nebo bez, obsahuje látky, které vyvolají po konzumaci pohyby střev. Vypitá káva v tomto směru funguje lépe než sklenice teplé vody.

Mohlo by vás zajímat:  FDA přinesla šokující zprávu. Většina majitelů ohrožuje svého mazlíčka úplně zbytečnou chybou

Celý proces zabere pouze pár minut

Středem celého procesu je tlusté střevo, jež zažívá tři typy kontrakcí. Jejich výskyt, trvání a četnost ovlivňují faktory:

  • svalové,
  • nervové,
  • chemické.

Jedna teorie tvrdí, že káva stimuluje motorickou aktivitu tlustého střeva během několika minut po konzumaci kávy. Sliznice žaludku může spustit nervový systém nebo hormonální reakci, která rozhýbe tlusté střevo. Stahy posouvají stolici směrem ke konečníku.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva a gastrin

Pitím kávy se uvolňuje gastrointestinální hormon gastrin. Jedná se o primární stimulátor sekrece kyseliny chlorovodíkové a pepsinogenu. Pepsinogen je látka, která iniciuje trávení bílkovin v žaludku. Kyselina chlorovodíková je zodpovědná zčásti za trávicí procesy. Může také stimulovat činnost tlustého střeva. Pití kávy má rychlý a významný účinek na hladinu gastrinu. Sloučeniny v kávě mohou interagovat s opioidními receptory v trávicím traktu, které ovlivňují funkci střev.

Mohlo by vás zajímat:  Politika jednoho dítěte je v Číně již tabu

Káva se smetanou, nebo bez?

Má přidání mléka nebo smetany do kávy vliv na trávicí systém? Pokud trpíte intolerancí laktózy, pocítíte příznaky během pár minut. Pokud se nic neděje, tak si můžete vychutnat šálek kávy s přídavkem nebo i bez.

V konečném součtu, pokud netrpíte intolerancí laktózy a máte rádi kávu, není jediný důvod, proč byste ji měli přestat pít. Co se týká spojitosti se stolicí, teď už víte, čím může být způsobena.

Zdroj: https://www.sciencefocus.com/the-human-body/why-does-coffee-make-me-need-a-poo/