Platba v hotovosti má několik omezení, ne vždy se vyplatí využít

Dlouhou dobu byla platba v hotovosti hlavním prostředkem, jak uzavřít obchod. Jedná se o fyzické předání peněz, v podobě bankovek či mincí. Stále více dochází k rozšíření bezhotovostních plateb. Ne všichni obchodníci disponují platebním terminálem, takže se hotovosti nevyhnete. Víte, jaké restrikce doprovází platby hotovostí?

Omezené platby v hotovosti

V České republice se regulují platby v hotovosti podle zákonu č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti. Týká se jak fyzických, tak i právnických osob a omezuje denní platby do výše 270 tisíc korun. Platbu převyšující tento limit nesmí překročit kupující, ani prodejce. Do této výše se počítá i cizí měna, podle aktuálního kursu.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen v restauraci. Dýško potěší i hotelový personál, ideální částka ale neexistuje

Omezení pro platby v hotovosti existuje hned z několika důvodů. Hlavním důvodem je především omezení daňových úniků. Omezováním hotovostních plateb se snižuje množství nezákonných transakcí a stát lépe sleduje tok peněz. Omezení slouží také jako prevence proti praní špinavých peněz.

pay-smart-way-cropped-shot-customer-making-wireless-payment-coffee-shop
Zdroj obrázku: Freepik

Co se nepovažuje za platbu v hotovosti?

Ne všechen pohyb peněz v hotovosti se berou jako platba v hotovosti. Například vkládání či výběr peněz na bankovní účet, respektive z bankovního účtu. Výměna bankovek a mincí na jiné bankovky a mince prostřednictvím banky či jiné instituce. Předání poškozených bankovek a mincí ČNB. Předání nebo převedení peněžních prostředků při přepravě bankovek a mincí osobou oprávněné k této činnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Spotřeba vody na zalévání je obrovská. Ušetřit pomůžou triky, které může zavést každý

Kde lze platit v hotovosti bez omezení?

Některé platby v hotovosti mají výjimku.

  • Daně a poplatky.
  • Povinné platby plynoucí z pracovněprávních vztahů.
  • Platby důchodů, výplata dávek z penzijních fondů a účastnických fondů, které obhospodařuje penzijní společnost.
  • Platby provedené v době krizového stavu vyhlášené podle speciálního zákona.
  • Platby pojistného a výplaty pojistného plnění ze soukromého plnění.

Pokud najdete vzácnou minci, tak její vyplacení je rovněž bez omezení. Posledním způsobem jsou platby přijaté exekutorem, soudem nebo správním orgánem při exekuci.

Zdroj: https://www.discover.com/credit-cards/card-smarts/pros-of-credit-cards-vs-cash/