Pět let bez mýdla a antiperspirantu: netradiční experiment ukázal, že hygiena může i škodit

V dobách našich prababiček se říkalo, že čistota je půl zdraví. Platilo to především v dobách, kdy nebyly dostupné mycí prostředky, dezinfekce a léky. Lidé umírali de facto na špínu. Tyto časy jsou už dávno pryč, bohužel pro naši škodu dochází k opačnému jevu. Obranyschopnost těla většina lidí ničí přílišnou čistotou a abnormální hygienou. Podle odborníků dochází k nadužívání kosmetických a čisticích prostředků, vlivem toho se oslabuje imunita a pokožka trpí na různé neduhy. Potvrzením je doktor James Hamblin, který sám vyzkoušel, jaké je pět let nepoužívat žádné kosmetické přípravky. Co experiment přinesl?

Bez mýdla, sprchového gelu i antiperspirantu

Vzdát se každodenní hygieny? Přestat používat mýdlo, šampon, sprchový gel nebo antiperspirant? Většina z nás si těžko představí den bez večerní sprchy nebo koupele doplněné o pěnu nebo relaxační oleje či soli, které příjemně voní a vytvářejí dokonalou atmosféru. Doktor Hamblin se všeho na pět let vzdal a dnes ví, že udělal dobře. Už po čase se totiž zlepšil stav jeho pokožky, přestal mít potíže s pocením a začal se cítit lépe. Jak je to možné? Závěry Hamblinova pokusu potvrzují též odborníci.

Mohlo by vás zajímat:  Rýžová mouka trumfne tu pšeničnou ve všech ohledech. Nejen cholesterol udrží v normě
Zdroj obrázku: Freepik

Příliš kosmetiky škodí

Hamblinův pokus začal zcela náhodně, když se jako mladý přestěhoval do studia v Brooklynu a nedostávalo se mu finančních prostředků na nákup kosmetiky. Omezil proto svou hygienu na mytí pouhou vodou a po pár dnech zjistil, že jeho kůže netrpí na vyrážky nebo vysušování. Poté, co vysadil používání antiperspirantu, přestal mít jeho pot nakyslý zápach, jako když se výjimečně nepostříkal dávkou výrobku proti pocení, ale naopak začal mít i jeho pot příjemnější vůni. Jak říkala jeho tehdejší partnerka, začal vonět jako člověk.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí hodina denně a kila půjdou dolů sama. Procházka zlepší kondici těla i mozku

Likvidace prospěšných mikrobů z kůže

Dnes Hamblin přednáší o svých zkušenostech na Yale School of Public Health a je autorem několika knih o mytí a očistě těla, kde shrnuje své poznatky o kosmetických výrobcích. Za těmi vidí zejména marketingový příběh, o prospěšnosti často nelze hovořit pak s ohledem na složení. Většina kosmetických produktů ve skutečnosti škodí, protože obsahují agresivní nebo chemické látky, které ničí prospěšné mikroby na pokožce, a tím narušují imunitu celého těla. Z těchto důvodů je vhodné se vystříhat nebezpečných výrobků nebo se omývat pouze vodou, což je trend, který razí též známé světové celebrity, mimo jiné Mila Kunisová, Ashton Kutcher, Johnny Depp, Kristen Bellová nebo Jake Gyllenhaal.

Zdroj: https://bigthink.com/life/james-hamblin-clean/